avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate marcelcj

Activitate marcelcj

In plangere nu am precizat adresa intimatului sau a intimatilor deoarece (involuntar) am considerat ca e de datoria judecatorului sa judece cine este intimatul : institutia sau angajatul institutiei !!!
Pana la urma ce este o plangere impotriva unui proces verbal de constatare a unei contraventii in care se cere anularea lui ??? Este totuna cu o Chemare in judecata ???

P-V incepe asa : Romania , Municipiul Cluj-Napoca , Directia generala politia locala , Directia ordine publica si trafic rutier , Serviciul CTR iar mai jos Agent constatator Onat Claudiu .....

Pe cine sa chem in judecata ? Romania ? Da pt ca pe teritoriul ei s-a intamplat sau Serviciul CTR pt ca agentul constatator era in timpul programului ???
In P-V nu se mentioneaza adresa institutiei (doar in Dispozitia de ridicare) sau vreun nr de telefon , dar adresa si absolut toate datele de identificare ale contravenientului , da ,adica nume prenume ,CNP ,buletin serie nr , domiciliul ,permis de conducere seria/nr emis de ....
Cum adica , eu sunt primul om care a formulat o plangere impotriva unui P-V ?
Am facut plangere impotriva procesului verbal in care am cerut anularea lui si anularea dispozitiei de ridicare dar am primit urmatorul act :

Comunicare Adresa

In legatura cu dosarul avand datele de identificare de mai sus ,in calitate de Petent ,va comunicam ca in termen de 10 zile de la primirea prezentei comunicari ,sub sanctiunea anularii cererii ,aveti de indeplinit obligatiile de mai jos :
B. Obligatia de a indica urmatoarele :
Depuneti documentele solicitate si inscrisurile doveditoare intr-un exemplar pentru instanta si cate un exemplar pentru fiecare parte , cf. art. 150 NCPC

Nota : Sa indicati intimatii in contradictoriu cu care intelegeti sa va judecati precum si adresa la care urmeaza sa fie citati acestia

Eu am depus copie dupa P-V si dupa dispozitia de ridicare , ce ar trebui sa mai fac ?
In dosarul meu de pe portalul instantelor de judecata apare clar : Intimat - MUNICIPIUL CLUJ-NAPOCA, DIRECTIA GENERALĂ POLIŢIA LOCALĂ, DIRECŢIA ORDINE PUBLICĂ ŞI TRAFIC RUTIER

Eu l-as chema cu drag in judecata pe politistul local care a intocmit p-v si nu institutia in care lucreaza dar nu am de unde sa-i stiu adresa pe cand el are .....
Răspuns la discuția Cand incepe sa curga un termen ?
Am ajuns la aceasta intrebare deoarece mi s-a intocmit un PV de constatare a contraventiei in data de 8 noiembrie 2017 impotriva caruia vreau sa fac plangere si ma intereseaza sa aflu care este ultima zi in care pot sa o depun la judecatorie si sa ma regasesc in termenul legal.
In PV se mentioneaza faptul ca pot face plangere in termen de 15 zile de la data comunicarii si imi puneam tot felul de intrebari cum ar fi : inclusiv sau exclusiv 15 ?

Cu ajutorul dvs cred ca am gasit raspunsul in cazul meu : termenul de 15 zile INCEPE SA CURGA in data de 8 noi. adica in ziua/data inmanarii/comunicarii si se incheie dupa 15 zile in data de 22 noi. dar conform art.181 din Noul cod de procedura civila care spune ca nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte rezulta ca termenul CURGE din ziua urmatoare respectiv 9 noi. pana in 23 noi. inclusiv

Dar daca termenul se calculeaza pe zile libere (personal consider ca ziua in care am fost sanctionat si ziua in care mai pot depune plangerea nu sunt zile libere ,si nu ca imi iau eu liber de la serviciu...) ar insemna ca intre data inmanarii/comunicarii PV si ultima zi in care se poate face plangerea (inclusiv/sa fie admisa) sa existe 15 zile rezulta ca data limita ar fi 24 noi. inclusiv....

Si inca o nedumerire , in PV scrie si citez : Contravenientul poate face plangere impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei in termen de 15 zile de la data inmanarii/comunicarii, care se depune la Judecatoria Cluj-Napoca !!!!

Pai termenul de 15 zile se refera doar la "facere" nu si la depunere , daca nu ar fi fost cum zic eu ar fi trebuit formulat : '....poate face ....si depune plangerea la j...... in termen de 15 zile ....' , fara virgula dupa cuvantul "comunicarii' ! Ori vorbim in spiritul si LITERA legii ori ba !
Cand incepe sa curga un termen , in ziua in care mi s-a comunicat contraventia sau in ziua urmatoare ?
Vreau sa fac plangere impotriva P.V. de constatare a contraventiei de stationare neregulamentara pe partea carosabila ,primita de la un politist local !

a) Trebuie sa cer anularea PV sau sa se constate nulitatea lui din doua motive ?
1. Fapta este prevazuta in Codul Rutier dar a fost constatata de un politist local
2. Mi se cere sa platesc amenda la casieria primariei! De ce sa platesc amenda acolo si nu la Trezoreria statului deoarece am incalcat OUG 195/2002 si nu o HCL

Conform art.7 alin.1 litera h din Legea 155/2010 ,politistul local are dreptul de a ridica vehicule stationate neregulamentar in orice alta situatie decat pe carosabil adica pe spatiul verde ,in standul de taxi etc. (sau le-ar putea ridica in prezenta unui politist rutier)
Cele de pe carosabil nu pot fi ridicate decat la dispozitia unui politist rutier conform art.64 alin.1 coroborat cu art.109 alin.1 si intarit? de decizia nr.9/2015 a ICCJ

b) Oare sa platesc amenda ?
c) Ar fi o problema daca am semnat la rubrica observatii : "Nu este real ce s-a stipulat in proces" ?
d) Daca Dispozitia de ridicare a vehiculului nu este un proces-verbal de constatare si nu pot face plangere impotriva lui ,cum il pot ataca si in final sa-mi recuperez banii ?
Multumesc pt raspunsuri,dar dupa ce am studiat site-urile prefecturii Cluj si Bucuresti am ajuns la concluzia ca nu exista numai doua tipuri de inmatriculari-temporara si definitiva,deci masinile cu nr rosii nu sint inmatriculate,dar au autorizatie de circulatie provizorie
Masina e inmatriculata din momentul in care vi sa eliberat certificatul de inmatriculare al masinii ,Nr. rosu e numar provizoriu ,e pe o durata determinata , timp im care sa-ti poti inmatricula masina -----

Daca aceasta este definitia cuvintului `inmatriculat`-si nu vad de ce nu ar fi- de ce nu se poate afirma(conform codului rutier la sectiunea infractiuni si pedepse) faptul ca eu am savirsit o infractiune in aprilie 2007 cind am condus timp de o luna un autoturism neinmatriculat-avea numere rosii
O masina cu 0 km si nr rosii este inmatriculata sau nu?Eu zic ca da,este inmatriculata provizoriu.Dar atunci nu ar trebui ca dealer-ul sa plateasca taxa de prima inmatriculare si nu eu,cumparatorul?In lege nu se foloseste cuvintul inmatriculare provizorie sau permanenta.
Din ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ Nr. 50 din 21 aprilie 2008 (art.4 cu obligatia platii si art. 9 cu exceptii) nu reiese ca
dealer-ul sau cel care aduce o masina din afara si ii pune nr rosii ar fi scutiti de taxa.Scrie negru pe alb:
Obligaţia de plată a taxei intervine:
a) cu ocazia primei înmatriculări a unui autovehicul în România