avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1872 soluții astăzi
Forum Activitate marian_p

Activitate marian_p

Salutare tururor,

Va rog, daca se poate sa lamuriti pe cat este posibil urmatoarele aspecte ivite intr-o societate SRL cu asociat unic.
Societatea a fost dizolvata in urma nedepunerii bilantului contabil la 31 dec 2005, cu hotarare judecatoreasca definitiva in februarie 2007.
Societatea a avut debit la taxe locale impozitul pe cladiri si terenuri aferent 2007.
S-au achitat in februarie 2008.
Actualmente societatea nu are datorii.
In aprilie 2008 se numeste lichidator.
Sold Banca = zero.
Sold Casa = zero.
Cladire sediu de firma si punct de lucru finalizata si inregistrata in contabilitate si la taxe locale
mai 2000 = valoare de intrare contabila 15.000 RON.
Teren aferent cladirii inregistrat in contabilitate si la taxe locale
mai 2000= valoare de intrare contabila 5000 RON
Utilaje productie inregistrate in contabilitate mai 2000 = Valoare de intrare contabila 12.000 RON
Aport Asociat = 60.000 ron (contul 4551)(Bani cu care s-au cumparat utilajele si terenul pe care s-a construit cladirea in regie proprie, plus cheltuielile aferente)
As vrea sa stiu daca este necesara reevaluarea cladirii si terenului?
Daca da, de ce, care este baza legala, pt ca societatea nu este nici insolvabila nici in faliment ci este dizolvata conf. legii 31/1990 republicata, cu hotarare judecatoreasca definitiva si nu are datorii de nici un fel.
Pe cale de consecinta,nefiind necesara reevaluarea patrimoniului in vederea obtinerii de lichiditati,pt achitarea debitelorasac cred eu!
Reevaluarea s-a facut totusi,ajungand la o valoare a terenului 50.000 RON si a cladirii 50.000RON, la sfatul lichidatorului.
Urmeaza atribuirea bunului imobil si a utilajelor catre asociatul unic?
Lichidatorul pe cine reprezinta in aceasta operatiune?
Ce trebuie sa faca mai departe pentru a scurta procedura,care tinde sa ruineze asociatul unic si care in mod logic ar trebui sa intre in stapanirea bunurilor sale, prin atribuire directa?
Cine o face, si ce taxe implica acest lucru. Hatisul legislativ este de nepatruns,cel putin pt mine. Lichidatorul nu ma poate lamuri, sau cel putin nu pot intelege eu.