avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate Vladanton

Activitate Vladanton

toate modificarile sunt deja trecute in releveu din 2015, eu achizitonand imobilul anul acesta. Am mai incarcat poza o data. Este vorba despre camera marcata cu nr 8 pe releveu. acolo s-a adaugat o usa, altfel usa pentru intrarea in apartament era unde este camera 4. Daca este modificarea cuprinsa in releveu mai am nevoie de altceva? [ link extern ]
Buna ziua. Modificarea usii nu aduce niciun impediment sigurantei circulatiei pe scara blocului fiind vorba de cel mai indeparat apartament fata de casa scarilor. Practic, pe portiunea de scara folosita exclusiv pentru accesul in apartament s-a pus un perete de BCA si o usa, aceasta modificare fiind cuprinsa in releveu. Nu ma pricep, dar daca sa fie modificat releveul, nu trebuia sa existe si o autorizatie pentru aceasta modificare? Poza o regasiti incarcata aici:
[ link extern ]
si este vorba despre camera 8 marcata pe releveu.

- editat pentru a face link-ul funcțional -
Buna ziua.
Renovez un apartament intr-un bloc din '87. Renovarea presupune printre altele schimbarea instalatiei electrice. Pentru asta au fost taiate santuri in pereti si in sapa(sapa a fost turnata acum 5 ani cand s-a renovat apartamentul de fostrul proprietar). Santurile din tavan au fost refolosite, deci o sa trebuaisca doar acoperite dupa schimbarea firelor. Pentru ca vecinii de langa mine sunt destul de dificili, am avut ceva discutii cu ei si am ajuns sa fiu amenintat ca pot chema politia pentru ca nu am autorizatii pentru modificarile din apartament. Modificari structurale nu se fac, singurele modificari sunt taiarea santurilor. Anterior s-au facut anumite modificari de fostul proprietar: s-a facut bucatarie open kitchen, s-a daramat o camara, modificari cuprinse deja in releveul apartamentului asupra caruia nu o sa intervin cu nimic. Imi puteti spune va rog daca din punct de vedere legal pot avea probleme?
Deasemenea, proprietarul dinaintea celui de la care am cumparat eu, impreuna cu vecinii de sub si de deasupra, si-au mutat usa de la intrare cu cativa metrii in interiorul scarii blocului astfel holul de la intrarea in apartament este cumva spatiul comun blocului. Aceasta modificarea a fost facut acum mai bine de 5 ani cu acordul locatarilor/administratiei(nu stiu exact cat) si modificarea care este cuprinsa si in relevelul apartamentului. Referitor la acest aspect, pot avea ceva probleme din punct de vedere legal? Sau imi poate fi modificat apartamentul din cauza asta? Multumesc anticipat!


Vladanton a scris:

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta legata de impozitatea profiturilor din criptomonede si eventualele probleme legale pe care le-as putea avea si ce ar trebui sa fac sa fiu in legalitate 100%.
Am investit aprox. 70.000eur in crypto, iar prin mai multe tranzactii(schimburi intre cryptomonede, jocuri de noroc pe siteuri prin care plata se face prin crypto) am ajuns sa imi scot retrag investitia intiala ramanand cu un profit de cateva ori mai mare in portofelul electronic. Urmeaza sa retrag o parte din profit, undeva la 100.000eur in contul bancar. Imi puteti spune va rog ce ar trebui sa fac si cum ar trebui declarati(banca, anaf, alte institutii ale statului) ca sa platesc taxele si impozitele aferente si sa evit eventualele probleme legale(ma gndesc la legile impotriva spalarii banilor si finantarii terorismului)? Pot da mai multe detalii daca este nevoie si sunt dispus sa platesc pentru consiliere si reprezentare legala/contabila, dar am nevoie de cineva care are comptente in speta aceasta. Multumesc pentru timpul acordat si eventualul ajutor.


Ma poate ajuta cineva, va rog? Multumesc!
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta legata de impozitatea profiturilor din criptomonede si eventualele probleme legale pe care le-as putea avea si ce ar trebui sa fac sa fiu in legalitate 100%.
Am investit aprox. 70.000eur in crypto, iar prin mai multe tranzactii(schimburi intre cryptomonede, jocuri de noroc pe siteuri prin care plata se face prin crypto) am ajuns sa imi scot retrag investitia intiala ramanand cu un profit de cateva ori mai mare in portofelul electronic. Urmeaza sa retrag o parte din profit, undeva la 100.000eur in contul bancar. Imi puteti spune va rog ce ar trebui sa fac si cum ar trebui declarati(banca, anaf, alte institutii ale statului) ca sa platesc taxele si impozitele aferente si sa evit eventualele probleme legale(ma gndesc la legile impotriva spalarii banilor si finantarii terorismului)? Pot da mai multe detalii daca este nevoie si sunt dispus sa platesc pentru consiliere si reprezentare legala/contabila, dar am nevoie de cineva care are comptente in speta aceasta. Multumesc pentru timpul acordat si eventualul ajutor.

Buna dimineata. Se da urmatoarea speta(caz real). Se castiga la un operator de jocuri de noroc online, un jack-pot in suma de 1 milion de ron.
Ma puteti ajuta va rog cu urmatoarele nelamuriri?
- se doreste retragere premiului total in transe de aprox 50000 ron, adica 20 de transe. Din punct de vedere legal/al plății taxelor este ok?
- "Impozitul datorat se determină la fiecare plată, prin aplicarea următorului barem de impunere asupra fiecărui venit brut primit de un participant,.." ? se refera la castigul efectiv platit de operator de 1 milion de ron sau la fiecare retragere din contul online?
- la ce face referire urmatorul alineat? "(7) Prin excepție de la prevederile alin. (2), pentru veniturile realizate de către persoanele fizice ca urmare a participării la jocuri de noroc la distanță și festivaluri de poker, impozitul anual datorat se determină de către organul fiscal competent."

Multumesc frumos pentru timpul acordat si pentru eventualul raspuns.

Am gasit urmatoarele mentiuni in GHIDUL FISCAL AL CONTRIBUABILILOR CARE REALIZEAZĂ VENITURI DIN PREMII ȘI DIN JOCURI DE NOROC:

2. VENITURI DIN JOCURI DE NOROC
Veniturile din jocuri de noroc cuprind toate sumele încasate, bunurile și serviciile primite, ca urmare a participării la jocuri de noroc, indiferent de denumirea venitului sau de forma în care se acordă, inclusiv cele de tip jack-pot.
În scopul delimitării veniturilor din premii de veniturile din jocuri de noroc, sunt considerate câștiguri de natura jocurilor de noroc cele acordate participanților la joc de către orice persoană juridică autorizată să exploateze astfel de jocuri de noroc, conform legislației în materie.

2.1 Stabilirea venitului net din jocuri de noroc
Veniturile din jocuri de noroc se impun prin reținere la sursă. Impozitul datorat se determină la fiecare plată, prin aplicarea următorului barem de impunere asupra fiecărui venit brut primit de un participant, de la un organizator sau plătitor de venituri din jocuri de noroc:
Tranșe de venit brut:
- până la 66.750, inclusiv -> 1%
- peste 66.750 - 445.000, inclusiv -> 667,5 + 16% pentru ceea ce depășește suma de 66.750
- peste 445.000 -> 61.187,5 + 25% pentru ceea ce depășește suma de 445.000

Si in legea 227/2015 sunt mentionate urmatoarele:

CAPITOLUL VIII - Venituri din premii și din jocuri de noroc

ART. 108 - Definirea veniturilor din premii și din jocuri de noroc

(1) Veniturile din premii cuprind veniturile din concursuri, altele decât cele prevăzute la art. 62, sumele primite ca urmare a participării la Loteria bonurilor fiscale, potrivit prevederilor Ordonanței Guvernului nr. 10/2015 pentru organizarea Loteriei bonurilor fiscale, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 166/2015, precum și din promovarea produselor/serviciilor ca urmare a practicilor comerciale.

(2) Nu sunt venituri impozabile materialele publicitare, pliantele, mostrele, punctele bonus acordate cu scopul stimulării vânzărilor.

(3) Veniturile din jocuri de noroc cuprind toate sumele încasate, bunurile și serviciile primite, ca urmare a participării la jocuri de noroc, indiferent de denumirea venitului sau de forma în care se acordă, inclusiv cele de tip jack-pot, definite conform normelor metodologice.

ART. 109 - Stabilirea venitului net din premii

Venitul net este diferența dintre venitul din premii și suma reprezentând venit neimpozabil.

ART. 110 - Determinarea impozitului aferent veniturilor din premii și din jocuri de noroc

(1) Veniturile sub formă de premii se impun, prin reținerea la sursă, cu o cotă de 16% aplicată asupra venitului net realizat din fiecare premiu.

(2) Veniturile din jocuri de noroc se impun prin reținere la sursă. Impozitul datorat se determină la fiecare plată, prin aplicarea următorului barem de impunere asupra fiecărui venit brut primit de un participant, de la un organizator sau plătitor de venituri din jocuri de noroc:
- până la 66.750, inclusiv -> 1%
- peste 66.750 - 445.000, inclusiv -> 667,5 + 16% pentru ceea ce depășește suma de 66.750
- peste 445.000 -> 61.187,5 + 25% pentru ceea ce depășește suma de 445.000

(3) Obligația calculării, reținerii și plății impozitului revine organizatorilor/plătitorilor de venituri.

(4) Nu sunt impozabile următoarele venituri obținute în bani și/sau în natură:

a) premii sub valoarea sumei neimpozabile stabilite în sumă de 600 lei, inclusiv, realizate de contribuabil pentru fiecare premiu;

b) veniturile obținute ca urmare a participării la jocurile de noroc caracteristice cazinourilor, cluburilor de poker, slot-machine și lozuri sub valoarea sumei neimpozabile de 66.750 lei, inclusiv, realizate de contribuabil pentru fiecare venit brut primit.

Verificarea încadrării în plafonul neimpozabil se efectuează la fiecare plată, indiferent de tipul de joc din care a fost obținut venitul respectiv.

În cazul în care venitul brut primit la fiecare plată depășește plafonul neimpozabil de 66.750 lei, inclusiv, impozitarea se efectuează distinct față de veniturile obținute din participarea la alte tipuri de jocuri de noroc.

(5) Impozitul calculat și reținut în momentul plății este impozit final.

(6) Impozitul pe venit astfel calculat și reținut se plătește la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care a fost reținut.

(7) Prin excepție de la prevederile alin. (2), pentru veniturile realizate de către persoanele fizice ca urmare a participării la jocuri de noroc la distanță și festivaluri de poker, impozitul anual datorat se determină de către organul fiscal competent.

(8) Contribuabilii care obțin venituri din jocurile de noroc prevăzute la alin. (7) au obligația de a depune declarația privind venitul realizat, potrivit prevederilor art. 122 alin. (3).

(9) Organul fiscal competent stabilește impozitul anual datorat pentru veniturile din jocurile de noroc prevăzute la alin. (7), pe baza declarației privind venitul realizat, și emite decizia de impunere, la termenul și în forma stabilite prin ordin al președintelui A.N.A.F.

(10) Impozitul anual datorat pentru veniturile din jocuri de noroc prevăzute la alin. (7) se determină prin aplicarea următorului barem de impunere asupra fiecărui venit brut primit de un participant, de la un organizator sau plătitor de venituri din jocuri de noroc:
- până la 66.750, inclusiv -> 1%
- peste 66.750 - 445.000, inclusiv -> 667,5 + 16% pentru ceea ce depășește suma de 66.750
- peste 445.000 -> 61.187,5 + 25% pentru ceea ce depășește suma de 445.000