avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 259 soluții astăzi
Forum Activitate A Vlad

Activitate A Vlad

Buna ziua,

Am mers timp de 5 ani si jumatate la un medic psihiatru care mi-a prescris medicamente care nu erou tocmai compatibile intre ele. Am semnalat efecte adverse de la inceput, insa mi s-a spus ca starile respective nu au nicio legatura cu tratamentul.

Am luat Anxiar (anxiolitic), Serodeps (antidepresiv) si Lamotrix (antiepileptic). Nu am epilepsie, iar un alt doctor psihiatru mi-a spus ca nu intelege de ce mi-a fost prescris Lamotrix.
Am discutat cu mai multi medici psihiatrii in ultimul an si mi s-a spus ca in medie, tratamentele dureaza maximum 2 ani. De asemnea, benzodiazepinele (Anxiar) nu ar trebui prescrise mai mult de 3 luni. Eu le-am luat 5 ani si 10 luni. Sunt oameni care mor incercand sa renunte la ele.

Dupa primul an ma simteam bine si am cerut nu intreruperea, si reducerea dozei. Doctorul mi-a spus ca am nevoie de acele pastile, ca nu voi putea niciodata sa fiu bine fara ele. Aveam 19 ani.

Doctorul a considerat in regula sa ma invite la masa. Are in prezent 65 de ani. Am acceptat, crezand ca voi putea discuta mai mult despre boala (am Borderline Personality Disorder, insa mi-am aflat singura diagnosticul pe care el doar mi l-a confirmat ulterior. Mi-a fost ascuns diagnosticul si mi-a fost interzis sa citesc prospectul medicamentelor).
Mergeam la un consult la fiecare 4 luni. Un consult dura 15 minute.
Am acceptat pranzul pentru a putea discuta despre boala, insa medicul mi-a povestit cum fiica unei paciente ii trimite poze cu femei dezbracate si mi-a povestit lucruri personale. :)

In 2020 tatal meu a facut un accident cerebral minor. Doctorul mi-a recomandat sa il trimit la el pentru a-i da Anxiar. De asemenea, mi-a recomandat sa fac sex cu barbati mai in varsta de dragul experientei.

Merg la un alt medic in prezent, am 25 de ani acum si nu mai iau nici tratamentul. Cum ii distrug viata?

Multumesc!
Buna ziua!

In prezent merg la o clinica stomatologica in cadrul careia am avut parte de multe sfaturi/interventii absurde.

Mi s-a recomandat aparat dentar aplicat pe dinte cu fractura pe radacina,
Mi s-a spus ca un molar poate fi mutat 1 cm prin intermediul aparatului dentar (prin cel mai dens os al maxilarului).
Mi s-a facut anestezie cu adrenalina, desi am spus ca am tahicardie (puls peste 90 BPM), iar cand am avut un atac de panica, doctorita a ramas perfect calma si nici macar nu mi-a luat pulsul sau tensiunea.
Mi s-a facut un tratament de canal, iar dupa am schimbat doctorul in clinica (am plecat de la doamna care mi-a facut anestezie cu adrenalina.) Doctorul urmator a ignorat complet tratamentul de canal peste care aveam pansament. Au trecut 4 luni si am fost nevoita sa fac tratamentul din nou. Doamna doctor care a facut tratamentul nu a considerat ca va mai fi dureros, asa ca nu mi-a facut anestezie si am plans pe scaun.
Am platit initial 700 de lei pentru tratament, dupa 900 pentru refacerea tratamentului.

Am intalnit asistenti complet lipsiti de pregatire (mi s-a luat amprenta pentru o coroana provizorie, iar doctorul a spus ca trebuie sa facem o poza, referindu-se la scanare. Asistenta a scos telefonul sa imi faca poza).
Mi s-a facut initial un plan de tratament de 6400 de lei, iar ulterior a fost updatat la pretul de 19.000 de lei. Pana in prezent am platit 9000 si nu simt nicio imbunatatire reala.
Am fost de curand la o alta clinica unde mi-au fost semnalate greseli in executarea unor interventii (plombe incomplete peste tratamente de canal, locuri unde patrunde mancarea).

Voi schimba clinica, insa nu vreau sa mai treaca si alti oameni prin aceleasi probleme. Tin sa mentionez ca este o clinica de renume.
Multumesc!