avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Activitate adina22222222

Activitate adina22222222

Buna ziua,

Exista cumva o lege care prevede cine este responsabil de colectarea gunoiului menajer intr-un complex rezidential nou pana la infintarea asociatiei de locatari?

Multumesc
Ei zic vor face in timp, au ceva aviz. Am platit in avans cheltuieli pana atunci...
Multumesc mult, voi reciti cvc-ul. Ei mi-am emis o factura de 2000 de lei pt care mi-au comunicat doar telefonic ca e pt racordare + utilitati in avans pana voi avea contor. Naiva si neinformata fiind am platit factura. Acum ei nu imi raspund la intrebari si vreau sa ii presez cu aspecte legale. Nu neaparat pt suma de bani in sine, dar pt comportamentul abuziv. Multumesc mult pt raspunsuri
Stiti cumva care este articolul de lege care prevede aceasta obligativitate din partea dezvoltatorului? Multumesc
multumesc mult pt raspuns
Au facut contracte de vanzare cumparare fara sa aiba contor pe apartament si ne-au cerut o taxa pentru bransarea apartamentului la retea. Au spus ca ei au facut bransarea blocului si pana la fiecare apartament platim noi
Buna ziua,

Este legal ca un dezvoltator imobiliar sa perceapa o taxa de la cumparator (bloc nou) pentru racordarea unui apartament (nu a imobilului/blocului) la energie electrica?

Am inteles ca exista o preverede ANRE conform caira nu este legal, dar nu imi e foarte clara interpretarea ei.

Multumesc