avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Activitate Cipri66

Activitate Cipri66

Buna ziua! Eu si parintii mei suntem chiriasi de aproximativ 15 ani, Nu avem niciun contract cu propietarii casei, acestia fiind de acord ca noi sa nu platim chirie, de altfel acestia nu ne-au dat un termen limita pentru a locui in propietatea lor.
Acum unul dintre cei doi propietari (acestia fiind frati) a inceput sa vina la noi spunand ca vrea sa plecam, acesta neoferind un motiv concret pe baza caruia a luat aceasta hotarare, acesta a inceput sa inchida camerele din casa, limitandu-ne spatiul in care noi putem locui, acum 2 zile acesta a venit si a cerut intr-o maniera violenta, folosind injurii, jignind-o pe mama mea care este de etnie roma, ca noi sa parasim camera in care dormim spunandu-ne ca avem cateva zile la dispozitie sa ne mutam intr-o magazie de 6×6, acesta spunand ca vrea sa renoveze casa.
Eu si parintii mei nu ne permitem din punct de vedere financiar sa gasim o alta locuinta in momentul de fata, iar propietarul continua sa ne viziteze, presandu-ne sa plecam cat mai repede posibil, acesta limitandu-ne spatiul locuibil din casa, uneori chiar inchizandu-ne curentul. Eu si parintii mei am fost luati in spatiu de catre propietari, toti avand buletinele pe aceasta adresa. Am ales sa va contactez deoarece propietarul ameninta interventia politiei daca nu suntem de acord cu cerintele acestuia. Din propiile mele cercetari am dedus ca acesta nu poate sa ne evacueze decat prin instanta, deoarece noi avem buletinele facute aici. Dupa ce i-am spus propietarului ca el nu ne poate evacua prin interventa politiei, deoarece avem adresa aici, acesta a spus ca adresa din buletin nu conteaza in aceasta situatie.
Imi puteti spune va rog daca am dreptate? Poate acesta din punct de vedere legal sa ne evacueze chemand politia? Sau politia nu poate face nimic fara o hotarare in instanta?
Multumesc anticipat!