avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate Byyyt

Activitate Byyyt

Răspuns la discuția Pot pleca de acasă la 17 ani?

Am aceași situație ca a ta doar că eu..
Am 16 ani acd55 a scris:

Bună ziua! Pot pleca de acasă la 17 ani și 4 luni? Da, știu că unii dintre dumneavoastră nu sunteți de acord cu plecatul de acasa, dar simt că nu mai rezist. De când mă știu am trăit numai cu injurii și bătăi. Momentan tatăl meu este plecat în afară. De câteva zile mă sună și mă amenință că vine acasă și că de data aceasta mă va bate mult mai rău. Aș dori să mă mut la prietenul meu, cu care el nu este absolut deloc de acord. Aș dori să plec fără ca tatăl meu să mai poată face ceva, adică să nu mă poate lua acasă unde să mă maltrateze din nou.

Bună ziua . Am 16 ani jumătate ,prietenul meu are 22. Mă pot muta la prietenul meu făcând declarație pe propria răspundere că vreau sa plec de acasă și după sa o duc la primărie pentru a nu mai fi sub tutela părinților ? Pentru că acasă sunt bătută foarte rău învinețită toată și înjurată zi făcută în toate felurile posibile ,din cauza bătăilor am fost nevoita sa sun la 112 in urma cu o zi dar cad că nu se întâmplă nimic nu face nimeni nimic iar eu am fost amenințată iar (că aș putea ajunge in scaun cu rotile ).
Ce pot face ?