avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1677 soluții astăzi
Forum Activitate Crina1986

Activitate Crina1986

Buna ziua am si eu o intrebare care este diferența dintre un bar si o cafenea,acum câteva zile a trebuit să schimb punctul de lucru la un bar care are cod caen 5630 aceasta ramura are ca activitatea Baruri și alte activități de servire a băuturilor ,la Dsv când am fost da depun actele pentru autorizația de funcționare am cerut să mi se scrie Cafenea ca datorita pandemiei anul trecut barurile au fost închise și cafenele deschise,am fost la toate instituțiile statului și am cerut să mi se spună care este diferența între ele și nimeni nu ma lămurit.Acum când am schimbat actele punctul de lucru si sediul am.fost nevoită să schimb autorizația de la.dsv si am cerut să mi se scrie in ea ca deschid cafenea si mi sa zis ca nu este autorizație pt cafenea special doar Bar,Cafe-bar.
Buna seara am o cafenea deschisă intr-un spațiu luat în chirie,toate dările cât și chiria a fost plătită la timp in fiecare luna,proprietarul ma anunțat acum cateva zile ca isi vrea spațiu inapoi pt.asi deschide el tot cafenea,tin sa precizez ca am contract de închiriere până în anul 2023,i-am zis ca nu este corect sa imi ceară sa ma mut in doua luni si sa ma lase până la terminarea contractului sa imi pot achita toate datoriile care le am stat pe anul trecut si raspunsul lui a fost ca nu ii pasa ce datori am,precizez ca plata chirie a fost plătită în fiecare luna pe perioada pandemie.Ce pot sa fac.