avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate Cornelno80

Activitate Cornelno80

Bunicul meu a decedat recent. El avea mai multe propietati si o suma generoasa de bani in contu bancar. Nu a lasat testament.
Bunica si tatal meu sunt mostenitori.

Intrebarea mea este am si eu vreun drept legal ca nepot ?
Am si eu o intrebare legata de bacalaureat.
Am sustinut examenul in 2009 a doua sesiune (din motive medicale nu am putut fi prezent la prima ).
Am reusit sa iau rezultate bune la toate materiile in afara de limba romana scris la care am picat.
Am mers urmatorul an in Iunie si am sustinut examenul de limba romana plus inca unul la biologie care mi-a fost introdus nou. Am reusit sa le promovez pe ambele romana 5.9 iar biologie 5.3.
Stiind ca am note foarte mari la celelalte materii nu mi-am facut probleme.
Notele mele nu mai sunt recunoscute pentru ca s-a schimbat structura examenului. in anul 2010. Inteleg ca nu se mai recunosc probele de oral, sport dar de ce sa-mi inlocuiasca o proba promovata cu alta.

Eu vreau sa mi se recunoasca proba de specializare pe care am studiat-o timp de 4 ani de zile si am luat nota 9, pe care ministerul educatiei a decis ca nu mai este de actualitete si a inlocuita cu biologia. In urma acestei specializari am primit si o diploma de practicant la sfarsitul liceului.


Se poate face ceva pe cale legala ?
Va multumesc anticipat.