avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate usornicusor

Activitate usornicusor

Buna ziua,

Are cineva idee cam de ce autorizatii este nevoie pentru deschiderea unui teren de paintball ? ca business, cu clienti, nu doar personal.

Inchiriere echipamente, comercializare bauturi, zona de gratar, etc. Un mic complex.

Sau, unde as putea sa ma interesez de aceste lucruri, in Ploiesti, Prahova.

Multumesc.
Buna ziua,

Legat de cumpararea unui teren extravilan, cu procedura de asteptare la primarie.

Am semnat o promisiune de vanzare eu ca persoana fizica cu administratorul unei firme cumpararea unui teren extravilan. Am dat un avans pe care l-am platit firmei printr-o proforma in care este stipulata suma platita si terenul respectiv cu toate datele sale. In paralel, in aceasi zi am achitat complet terenul si am asteptat acea perioada legala de 45 de zile la primarie ca peste cateva zile sa ajungem la notar sa semnam finalizarea actelor.

Pana acum nu am ajuns la notar, totul a fost o intelegere intre parti.

Intrebarea este, poate sa nu mai finalizeze actele cu mine? Ce se intampla daca refuza sa se prezinte la notar pentru a finaliza actele ? ce pot face ?

Multumesc.
Buna ziua,

Urmeaza sa parasesc un apartament in care am stat in chirie, insa contractul l-am pierdut, la fel si proprietarul ( sau cel putin asa sustine ), pentru a ma muta in altul. Am anuntat pe cu o luna inainte de mutare, iar contractul expira chiar in acea zi. Deci, nicio problema legata de termen. Insa proprietara incepe sa vada numai defecte peste tot, ca trebuie facuta si aia, si aia, gaurile acoperite, tablourile ei vechi inapoi pe pereti, suportul ei de periute.. in conditiile in care eu am luat altele noi, pe care am zis ca ii le las fara obligatii. inclusiv cuiere, etajere, etc.

Intretinerea este afisata cu 2 luni in urma si a zis ca nu-mi ofera garantia decat dupa ce se afiseaza intretinerea pana in luna curenta si le platesc. Practic, eu plec si astept 2 luni sa platesc intretinere si sa-mi ofera ea garantia.

Tin sa precizez ca sunt undeva la 80% sigur ca nu e declarat nimic la ANAF, si datorita faptului ca ma irita teribil, ma amana cu totul si este nemultumita de orice, in conditiile in care ii las apartamentul in conditii mai bune decat atunci cand l-am primit. Va rog, ajuta-ti-ma cu un sfat, pot sa o rezolv prin anaf in cazul in care chiar ma aduce la disperare ? am 24 de ani si este prima data cand stau in chirie, am citit legislatia dar este destul de stufoasa si nu-mi raspunde la aceste intrebari. Multumesc.

Da, de acum o sa fac poze, 10 copii si trimit si la familie si prieteni o copie dupa contract.