avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate przybilla

Activitate przybilla

Multumesc pentru raspuns. Am sa reformulez putin ce cred ca am inteles de la dvstra- va rog sa confirmati daca chiar am priceput sau nu:
Asiguratorul despagubeste beneficiarul=MF cu suma asigurata de 75000 eur.
MF apoi distribuie banii dupa cum urmeaza:
- catre Banca merge soldul creditului de la momentul evenimentului (in exemplul de mai sus 37000 eur)
- catre cumparator merge partea din credit deja acoperita (in ex 20.000 eur)
- restul de 18000 eur raman la MF ca profit?!

Asigurarea prin BCR este facuta printr-o grila valorica, nu la o suma exacta la care a fost evaluat apartamentul. Practic la asigurare aveam de ales intre 50000 eur si urmatoarea valoare de 75000 eur.

Merci din nou pentru raspuns!

PS: motivul pentru care sunt confuza este ca nu se specifica niciunde pe polita de asigurare sau pe contractele de garantare & credit ca si platitorul politei are vreun drept la asigurare, nu doar beneficiarul MF.
Buna! Am cateva dileme legate de asigurarea imobilului cumparat prin Prima Casa. Dupa cum stim, acest program obliga cumparatorul sa asigure locuinta impotriva tuturor daunelor pe intreaga perioada a creditarii in favoarea Min Finante. Adica se stipuleaza in contractul de asigurare ca beneficiarul politei este Statul Roman=MF.
Am 2 scenarii/ intrebari la care va rog sa va exprimati parerile avizate.

1. Consideram o locuinta cumparata cu 60.000 eur prin Prima Casa la care Statul garanteaza 57000 eur. Locuinta este asigurata la 75.000 eur. Cumparatorul a apucat sa plateasca deja 20.000 eur din creditul angajat de 57.000 eur (plus dobanzile aferente), adica soldul ramas al creditului este de 37.000 eur.
Sa presupunem ca, Doamne fereste, imobilul e distrus printr-un risc asigurat (ex. cutremur, incendiu). Care sunt exact pasii asigurarii? Asiguratorul despagubeste beneficiarul- MF cu intreaga suma asigurata=75000 eur, iar apoi MF despagubeste banca cu intreaga suma garantata de 57000 eur? Sau MF despagubeste Banca doar cu soldul creditului, adica 37000 eur? Restul de bani intre suma politei 75000 eur si 57000 eur (respectiv 37000 eur), unde se duc sau cui raman? Se intorc cumva acesti bani la platitorul politei, adica persoana care angajase creditul PC?

2. Este legal sa asiguri acelasi imobil de 2 ori, o data cu beneficiar MF si a 2a oare cu beneficiar o persoana fizica? Nu e un conflict aici?

Multumesc mult, astept cu mare nerabdare raspunsurile dvstra.
Va multumesc mult tuturor pentru raspunsuri, mi-ati fost de un real ajutor.
Problema deriva, dupa cum ati dedus, din faptul ca administratorul actual se opune infiintarii asociatiei sc 1.
Cel mai probabil va incerca sa convinga sc 2 si 3 ca ii costa si pe ei aceasta "divizare" si ca ar trebui sa se impotriveasca.
Eu as fi avut nevoie de o specificatie in lege care sa reglementeze un asemenea refuz din partea lor.

Va multumesc din nou,
O zi frumoasa tuturor.
Simona
Buna ziua tuturor.

Exista in prezent o asociatie de proprietari a unui bloc format din 3 scari. Din fericire toate facturile se platesc deja separat pe fiecare scara datorita repartitoarelor si a contractelor separate cu toti furnizorii.
Scara 1 doreste acum si separarea juridica de asociatia blocului din motive de administrare mai usoara.
S-au strans deja mai mult de jumatate +1 semnaturi de pe scara 1 pentru acordul de a diviza asociatia mama si de a forma o noua asociatie pt scara 1. Acum s-a convocat si adunarea generala de proprietari formata din scarile 1,2 si 3.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:

a) in adunarea generala va fi nevoie si de acordul scarilor 2 si 3 pentru divizare? Respectiv, daca scarile 2 si 3 refuza din diverse motive subiective divizarea scarii 1, pot impiedica efectiv divizarea?

b) in cazul fericit in care divizarea se poate face, asociatia initiala va fi obligata sa isi schimbe statutul juridic si sa se transforme in "scarile 2 si 3"? Daca da, care ar fi costurile pentru acestia?

Va rog mult sa imi raspundeti cat mai curand, avand in vedere ca sedinta adunarii generale se tine joi, pe 4 sept si as vrea sa pot prezenta toate avantajele si implicatiile legale catre toate partile.

Multumesc anticipat,
Simona