avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1747 soluții astăzi
Forum Activitate KATA1313

Activitate KATA1313

Va multumesc pentru raspunsul promt si bine argumentat.
Eu nu am primit ordonanta parchetului prin care se mentiona plata cheltuielilor judiciare, abia acum am aflat in urma popririi si nu intelegeam fenomenul.
Buna ziua,
Am avut in anul 2017 o plangere penala. Am fost chemat la sediul politiei si am dat declaratii. Dosarul a fost trimis la judecatorie in 29 noiembrie 2019 unde s-a hotarat renuntarea la urmarirea penala, hotarare definitiva si s-a stipulat faptul ca in temeiul art.275 alin(3) cheltuielile judiciare sunt suportate de catre stat.
In luna iulie 2021 am primit poprire pe cont pentru suma de 700 lei cheltuieli judiciare ale dosarului din 2017. M-am interesat si am intrat in posesia unei ordonante a procuraturii emisa inainte de a se judeca cazul trimis de ei adica pe 9 sept 2019 prin care sunt obligat sa platesc cheltuielile judiciare.. Instiintarea de plata a parchetului nu a intrat in posesia mea sub nici o forma (posta, curier , inmanata personal, etc)
Intrebarea mea este - Daca judecatoria hotareste ca intra in sarcina statului cheltuieli judiciare , iar parchetul a emis inainte de proces obligativitatea de plata a cheltuielilor judiciare, eu ce sa fac pentru a mi se ridica poprirea? Hotararea judecatoreasca anuleaza ordonanta Parchetului de plata a cheltuielior judiciare?
Multumesc!