avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate TeoMateo

Activitate TeoMateo

Daca unei instiutii municipale careia i-am platit din luna mai 2023 taxele pe tot anul 2023, iar in lunile urmatoare s-a modificat pretul taxelor, trebuie sa platesc retroactiv in 2024?
Multumesc!
In spatele unui bloc, pe o alee infundata au fost desfintate garaje construite ilegal, iar spatiul a fost amenajat, asfaltat si marcate locuri de parcare numerotate. Nu stiu, dar cred ca lucrarea a fost facuta de primaria sectorului 2 sau ADP.
Unde pot afla daca zona si locurile de parcare sint proprietatea locatarilor sau este spatiu public.
Pe locurile de parcare nu apare nicaieri vreo placuta cu numarul autorizatiei.
Am inteles si multumesc pentru raspunsuri.
Multumesc! O sa masor... Dar alveolele ultra late n-ar trebui sa respecte si ele o lege, niste dimensiuni? Altfel, din doua dungi desenate intentionat de autoritati pe asfalt, pot amenda pe oricine.
Multumesc! Am o situatie bizara. Pe o strada reabilitata (asfalt, trotuare, pavele...) pe o parte s-au trastat dungi albe si numerotari pentru locurile de parcare + X-urile la intrarea in garajele din curte, toate late cit 1/3 din latimea strazii (?!?! strada cu case). Pe partea cealalta nimic si nici macar semne de parcare interzisa, Deci se poate parca legal si acolo. Chiar daca in urma reabilitarii au ingustat cumva strada, e loc sa treaca si masinile de salubritate, fie si cu un antemergator ca sa nu rada oglinzile masinilor parcate. Daca vine politia locala, ne poate amenda ca nu are loc de trecut masina de salubritate, desi legal sintem parcati corect?
Politia locala poate da amenzi pentru parcare?
Am un SRL (IMM). Daca nu am angajati, dupa 1 ianuarie 2023 voi plati 16% impozit pe profit?
In decizia de pensie exista si buletinul de calcul. Nu vad vreun stagiu asimilat care sa acopere si perioada armatei.
La dosarul de pensie am depus copii dupa livretul militar si diploma de studii superioare, ceea ce inseamna ca, la implinirea stagiului de contributie si a virstei, ambele se considera ca vechime (sa-i zicem suplimentara) in calculul pensiei.
In decizia de pensionare, ca stagii asimilate (banuiesc ca despre cele doua e vorba) apar 3 ani 11 si 27 de zile, ceea ce ar echivala cu perioada studiilor superioare.
Nu ar trebui sa apara si cele 9 luni de stagiu militar?