avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1749 soluții astăzi
Forum Activitate Geta I

Activitate Geta I

Daca ma puteti ajuta cu inca o explicatie::in cazul ajungerii la o intelegere ,daca se doreste partajarea unei cai de acces catre proprietatea din spate ,proprietarii imobilului din fata sunt obligati,legal,sa cedeze teren celui din spate?Chiar si in cazul de fata,cand cel din spate detine 1/4 din proprietatea de lastrada?sau se poate scade in mod egal ?Multumesc anticipat !
Va multumesc pentru raspuns !
Proprietarul imobililui din spate ,doreste sa ia 25% ,partea lui din mostenirea din fata ,si sa-si mute gardul micsorand proprietatea din fata cu cei 25%...si sa treaca in continuare pentru iesire in strada prin proprietatea celorlalti 3 ramasi .2 dintre cei 3 frati nu sunt de acord,si doresc ca dinpartea lui din mostenire sa se faca o cale de acces separata.Ar trebui mers in instanta ,daca nu este de acord ?Credeti ca se poate obtine acest lucru ?Are vreo impirtanta ca eu,fiind una dintre cei 2 care doresc sa se creeze o cale de acces din cei 25% mosteniti de proprietaril don spate,am ramas in casa parinteasca si am imbunatatit mai mult decat considerabil casa mostenita?(nu mi se pare corect ca acum sa mute gardul si sa micsoreze spatiul ramas,si sa si treaca mai departe pron curtea ramasa)!
Multumesc !

Buna ziua !Avem o proprietate pe care am mostenit-o cei 4 frati .In spatele acestui imobil exista alta proprietate achizitionata de unul din cei 4 frati(cele 2 proprietati nu sunt in indiviziune,sunt total independente ,dar accesul catre cea de a doua nu se poate face decat prin prima proprietate,aflata la strada).Daca cel din spate doreste sa se separe de prima proprietate,facandu-si o intrare separata prin prima proprietate,suprafata caii de acces se poate calcula ca fiind cei 25% mosteniti din prima proprietate?