avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai Vasilescu

Activitate Mihai Vasilescu

Buna ziua,
Ma adresez acestei comunitati in vederea clarificarii unei probleme aparute la inceperea reabilitarii blocului.
In speta, blocul in care locuiesc se afla inscris pe lista de reabilitare de ani buni (6-7 ani). Anul trecut, vazand ca nu se misca absolut nimic in ceea ce priveste reabilitarea blocului, am luat decizia de a inchide balcoanele apartamentului cu tamplarie PVC si geam termopan, execudant inclusiv izolarea la interior a peretilor si a parapetului. Acum aproximativ o luna, ne-am trezit cu schelele montate pe bloc si cu muncitorii pusi pe treaba. NU am fost anuntati in nici un fel de asociatia de proprietari de stadiul dosarului de reabilitare. Ieri mi-a fost adus la cunostinta ca muncitorii trebuie sa darameunul din balcoane si sa refaca parapetul, al doilea "trebuie" consolidat, al treilea ramanand intact. Aceste lucrari imi provoaca distrugeri in interiorul balcoanelor, practic toata investitia mea va fi stricata. S-a incercat inclusiv intimidarea mea cu fraza "Chemam Disciplina in constructii si nu stim ce mai gasim la dumneavoastra in casa..."
La intrebarea "De ce se procedeaza asa si se demoleaza parapetul balcoanelor" raspunsul a fost "Ca asa e in proiect".
Ce pot face pentru a-mi pastra totusi balcoanele intacte la interior? Care imi sunt caile de atac?
De asemenea, contracost solicit consultanta juridica in aceasta speta!