avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Activitate redscouser

Activitate redscouser

Buna ziua. Presedintele unei asociatii a convocat proprietarii de pe un tronson sa le aduca la cunostinta ca trebuie schimbata coloana de incalzire ce alimenteaza calorifele din bucatariile apartamentelor de pe tronson. Blocul are 4 etaje + parter. Pe fiecare scara la parter sunt 2 apartamente, iar la fiecare etaj 3 apartamente. Tronsonul in cauza este situat pe partea dreapta cum urci scarile. Revin: propietarii de pe tronson cel putin 3/5 adica majoritatea au hotarat sa schimbe toata coloana si au semnat o hartie parafata cu stampila asociatiei unde aparare si numele presedintelui. Pe aceasta hartie este mentionat si un pret estimativ de 3500 de lei. Au inceput lucrarile. Reparatiile au fost facute pana la etajul 2. Dupa care s-au oprit. Un locatar de pe tronson de la etajul 3 l-a intrebat pe presedinte cand ajung in dreptul apartamentului sau. Acesta a spus ca lucrarea s-a terminat pentru ca s-au intampinat dificultati (peretele prea tare desi este din caramida rosie, ca i-a incurcat nu stiu ce teava de gaze) si pentru etajul 3 si 4 coloana e inca buna si ca lucrarea sa continue trebuie alti bani. Acest fapt a trezit suspiciune printre propietari. Banii de reparatii au fost trecuti la totalul de intretinere. Proprietarii nu sunt de acord sa plateasca acesti bani pentru ca ei considera exagerat pretul in conditiile in care pretul estimativ era 3500 de lei pentru toata lucrarea nu pentru o parte (jumatate). Ce pot face proprietarii carora li s-au adaugat banii acestia la intretinere adica arpox 670 lei pt fiecare apartament de pe tronson in afara de ap de la parter de pe tronson unde s-a adaugat 800 lei. ? Eu m-am uitat in legea 196/2018 iar coloana resprectiva face parte din proprietatea comuna in opinia mea si consider ca reparatiile ar trebui platite din fondul de reparatii. Acestea fiind spuse as dori niste lamuriri cu privire la: fondul de reparatii ( unde este legiferat cat se plateste si pentru ce se poate apela la el? in caz ca se iau fonduri de acolo se pun banii la loc? daca da in ce conditii?practic cum functioneaza acest fond si de cand este obligatoriu sa se elibereze chitanta cand il platesti) actualizat pentru 2021. De asemenea unde este legiferata practica aceasta de a plati doar cei de pe un tronson anumite reparatii? Proprietarii s-au intalnit ad-hoc cu administratorul si presedintele in fata scarii, au discutat si nu s-a lamurit nimic. Ce pot face proprietarii care daca tot vor da banii astia macar sa se aleaga cu coloana schimbata? O alta intrebare este dupa ce platesti intretinerea si fondul de reparatii si fondul de rulment cate chitante trebuie sa primesti? Va multumesc.