avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate Maria Popovici

Activitate Maria Popovici

Buna ziua. Un prieten a platit avansul pentru un apartament care ar fi trebuit sa fie finalizat la data de 20.04.22. Stadiul blocului nu a avansat foarte mult de cand s-a facut plata iar dezvoltatorul a inceput sa il sune sa il preseze cu subintelesuri sa renunte la apartament (mentionez ca el o sa achizitioneze apartamentul prin credit ipotecar).
In urma unor discutii in care dezvoltatorul nu a fost deloc prietenos, acesta i-a zis in repetate randuri ca el nu stie cand ca termina blocul ca are deja probleme cu cateva ap de 2 camere pe care le-a unit si a facut ap de 4 camere, ca nu are nu stim exact ce autorizatie dar concluzia a fost dezvoltatorul nu stie cand o sa livreze apartamentul, ca nu isi asuma nici un termen. El a vandut doar cateva ap in bloc cu credit, restul ap sunt cumparate cu cash si aparent el va presa toti cumparatorii cu credit sa renunte la apartamente neplatind nici o dauna.
Intimidare maxima!
Intrebarea mea este...oare se poate rezilia antecontractul mai devreme de data scadenta din cauza faptului ca dezvoltatorul nu si a respectat termenul de predare si prietenul meu isi poate primi, cf antecontractului dublul avansului? Sau ar trebui sa astepte pana in aprilie cand clar nu i se va preda ap si sa vada atunci ce se va intampla?
A mai trecut cineva prin situatii asemanatoare? Nu am vrea sa apelam la un avocat sa incepem un proces ca nu stim cati ani va dura asta....