avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate MirelaPrihot

Activitate MirelaPrihot

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, dupa o lunga zi de cautare am reusit sa gasim un notar dispus sa vorbeasca cu noi personal si sa ne ajute sa incheiem succesiunea.

O zi minunata va doresc!

Multumesc de raspuns, intradevar, pasul urmator esta ca bunica sa incheie un contract de intretinere cu o familie din sat care sa aiba grija de ea si dupa decesul ei sa le ramana casa si terenul.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


@MihailZC , Multumesc, imi dati un gram de speranta.


Multumesc mult pentru timpul acordat sa imi raspundeti.
Inteleg ca am gresit intr-un mod grosolan dar efectiv nu stiu ce sa fac acum, ce solutie as avea sa iesim din aceasta situatie pe care am creat-o si ii afecteaza pe toti din familie.
Am sa contactez si un avocat.

Multumesc



Buna ziua,
Am si eu o situatie mai complicata daca se poate sa ma ajutati cu o indrumare pentru ca toti notarii cu care am vorbit ne spun ca avem actele gresite dar nu accepta sa vorbeasca cu noi sa intelegem cum putem rectifica aceasta greseala.
Acum 5 ani a murit bunicul meu, el a avut o fata si un baiat (baiatul lui a fost tatal meu, care a decedat acum 11 ani, succesiune deja incheiata pentru tatal meu).
La aceasta succesiune a bunicului, sunt ca mostenitori sotia lui ( bunica) , fiica lui (matusa) si nepoatele din partea fiului (eu cu sora mea).
Noi toti, vrem sa renuntam si sa lasam totul bunicii noastre.
Eu nu locuiesc in tara si am facut la consulat o procura de succesiune in care accept si o imputernicesc pe sora mea sa decida ce vor sa faca cand se dezbate succesiunea, apoi din necunostinta si in speranta ca poate ii ajut sa grabeasca procesul, am facut ulteriuor si o declaratie de renuntare la succesiune testamentara.
Aici au fost greselile mele :
1. aceasta declaratie de renuntare este in conflict cu procura initiala in care accept drepturile din succesiune
2. declaratie de renuntare a fost facut pentru succesiune testamentara dar nu exista testament ( la scurt timp dupa ce am realizat ca am facut pentru testamentara, am mers iar la consulat si am revocat-o).
Acum din aceasta prostie a mea, asistentele notarilor cu care am discutat ne spun ca actele nu sunt OK si nu pot sa ne ajute cu succesiunea, dar nu ne spun ce putem sa facem sa rectificam, nu stiu ce trebuie sa fac ca succesiunea sa se dezbata si sa ii lasam totul bunicii noastre, nu stiu la cine sa apelez.

Multumesc mult