avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate mcal

Activitate mcal

Multumec mult pentru raspuns
Buna ziua,
multumesc pt raspuns , dar am ajuns in urmatoarea situatie:
am avut restanta o luna , s-au calculat penalitati(suma egala cu suma restanta).
Eu am achitat dupa luna cu restanta, toate cotele de intretinere lunare la timp.
La un moment dat am achitat integral si luna restanta si penalitatile aferente acestei luni si in continuare cotele curente de intretinere la zi.
Acum mi se solicita plata inca o data a unor cote de intretinere achitate deja, pe motiv ca figureaza ca debit, cu toate ca acestea au fost virate in contul asociatiei.
Este corecta aceasta solicitare?

Va multumesc,
Buna ziua,
multumesc pt raspuns;nu se pune problema neachitarii penalizarilor;
prin trecerea penalizarilor la coloana restanta intretinere, practic s-a dublat in mod artificial suma restatnta , si s-a inceput aplicarea de pealizari la penalizari.Aceste aspecte nu le-am regasit sa fie mentionate in Legea asociiatilor de proprietari.

cu stima,
Buna ziua,
rog un raspuns in urmatoare problema;
am avut o restanta la intretinere , pt care s-au calculat penalitati , pina la momentul cind suma penalitatilor a devenit egala cu suma restanta.
Dupa o perioada, in lista cu intretineri afisata , penalitatile au fost trecute in coloana restante intretinere.Este corect?
Multumesc
multumesc pt raspuns,

cu stima,
Buna ziua,
multumesc pt raspuns, dar cred ca nu m-am exprimat foarte clar
problema pusa altfel este urmatoarea:
fond de rulment constituit pt apartamentul X -150 lei
intretinere luna august de achitat pt apartamentul X-100 lei
din anumite motive proprietarul nu a putut achita suma de 100 lei;
aceasta suma conform art 72, se achita din fondul de rulment aferent ap X;
intrebarea este daca este corect ca in luna septembrie suma de 100 lei sa fie trecuta ca restanta, cu toate ca practic este achitata din fondul de rulment(pt acest lucru a fost constituit), care acoperea aceasta cheltuiala;
-prin trecerea la restanta curenta si nu la restanta constituire fond rulment, nu se mai respecta prevederea de emitere de chitanta nominala separata pt fondul de rulment
Buna ziua,
este corecta inregistrarea unei cote de intretinere lunara , la rubrica intretinere restanta,daca aceasta era acopreita si putea fi platita, ca valoare din fondul de rulment constituit?fiind platita practic, mai poate fi considerata restanta?legea spune ca fondul de rulment se recupereaza in luna urmatoare lunii pt care a fost utilizat, la nivelul cheltuielii respective;acest lucru nu inseamna ca in luna urmatoare suma respectiva ar trebui trecuta in coloana din lista corespunzatoare fond de rulment?

Va multumesc