avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Activitate bbarlea

Activitate bbarlea

Buna ziua,

Doresc sa ma interesez daca exista o baza legislativa prin care o invatatoare poate decide interzicerea accesului unui copil la after school?

Va multumesc!
Am sa ajung sa umbu cu monitorul oficial in portbagaj :)
Conform noului cod rutier:

Art. 8. – Pentru a fi conduse pe drumurile publice, autovehiculele si tramvaiele trebuie sa fie dotate cu truse medicale de prim-ajutor, triunghiuri reflectorizante si stingatoare de incendiu, omologate.

si

Art 100: (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
13. conducerea unui autovehicul care nu este dotat cu trusa medicala, triunghiuri reflectorizante si stingator pentru incendii, omologate.

Intrebarea este cate triungiuri reflectorizante trebuie sa am in masina 2 sau 69 ?
Legea nu specifica in mod expres numarul de doua triungiuri reflectorizante.
De asemenea la la Art 8 se observa ca exprimarea este la plural: autovehicolele trebuie sa fie dotate cu truse si triunghiuri. Logica imi zice ca e o trusa si un triunghi pe autovehicol.
Daca trebuie sa am doua triunghiuri atunci trebuie sa am si doua truse?
Buna ziua,

In 1 mai 2009 am fost oprit de un echipaj de politie cu motivul ca ma deplasam cu 65 km/k in localitate. Aparatul radar era amplasat pe un Logan alb fara insemnele politie romane iar comunicarea vitezei catre agentul care a intocmit procesul verbal s-a facut prin statia de emisie-receptie.
Am cerut sa mi se arate proba video ca am depasit viteza si mi s-a raspuns ca pot sa o vad la judecatorie. Am spus ca in acest caz ma duc la judecatorie si mi s-a raspuns: "Puteti merge si la Bin Laden"
Vazand ca agentul e cam arogant am inceput sa fac si eu pe nesimtitul. La obiectii am cerut sa treaca ca nu avea baston reflectorizant, nu avea vesta reflectorizanta si nici ecuson. Politistul enervat de atitudinea mea a spus ca va trece in procesul verbal ca nu am doua triungiuri reflectorizante, agentul nu a verificat masina sa vada daca am sau nu doua triunghiuri :)
Nu am semnat procesul verbal, mi-a fost trimis prin posta si m-am ales cu o amenda de 180 + 240 = 420 RON si se mentioneaza ca daca platesc in 48 de ore amenda e 60 + 120 = 180 dupa nu stiu ce aritmetica.

In PV e trecuta gresit marca masinii ca fiind Toyota iar eu am condus o Kia Cee'd. Numarul de inmatriculare e aproape lizibil daca sti despre ce numar e vorba :) cifra 2 se confunda cu 8.

In masina impreuna cu mine mai erau 3 persoane, sotia si parintii mei.
Doresc sa contest procesul verbal in instanta si va rog sa imi spuneti daca motivele enumerate mai jos sunt suficiente si eventual ce articole din lege as putea invoca in favoarea mea:

- proba video ca am depasit viteza legala
- certificatul de omologare a aparatului radar
- buletinul de verificare metrologica valabil
- autorizatia de operator radar al agentului constatator
- acte doveditoare ca echipajul se afla in misiune la acea data si componenta echipajului.
- dovada ca masina nu era echipata cu doua triunghiuri reflectorizante

Va multumesc,
Bogdan
"au diploma de absolvire a unei forme de invatamant superior de lunga durata, eliberata de o institutie de invatamant superior acreditata, avand inscrisa una dintre specializarile: Automatica, Calculatoare, Informatica, Matematica, Cibernetica, Electronica"

Bun, dar acum nu mai exista forma de invatamant de scurta sau lunga durata. Facultatea de informatica are 3 ani, exact cat dura si colegiul universitar. Eu ca absolvent de colegiu universitar la ce durata de studii ma incadrez acum?
Buna ziua,

Am absolvit colegiul universitar tehnic cu durata de 3 ani, tehnologie informatica in anul 1999. Acum s-a schimbat planul de invatamant iar facultatea de informatica (studii de lunga durata) are durata tot de 3 ani. Intrebarea mea este daca macum a incadrez sau nu la reducerea de impozit pentru programatori. Mentionez ca lucrez la o firma care se incadreaza la criteriile legii pt reducerea de impozit.

Toate cele bune,
Bogdan