Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare proces verbal radar mobil
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare proces verbal radar mobil

Buna ziua,

In 1 mai 2009 am fost oprit de un echipaj de politie cu motivul ca ma deplasam cu 65 km/k in localitate. Aparatul radar era amplasat pe un Logan alb fara insemnele politie romane iar comunicarea vitezei catre agentul care a intocmit procesul verbal s-a facut prin statia de emisie-receptie.
Am cerut sa mi se arate proba video ca am depasit viteza si mi s-a raspuns ca pot sa o vad la judecatorie. Am spus ca in acest caz ma duc la judecatorie si mi s-a raspuns: "Puteti merge si la Bin Laden"
Vazand ca agentul e cam arogant am inceput sa fac si eu pe nesimtitul. La obiectii am cerut sa treaca ca nu avea baston reflectorizant, nu avea vesta reflectorizanta si nici ecuson. Politistul enervat de atitudinea mea a spus ca va trece in procesul verbal ca nu am doua triungiuri reflectorizante, agentul nu a verificat masina sa vada daca am sau nu doua triunghiuri :)
Nu am semnat procesul verbal, mi-a fost trimis prin posta si m-am ales cu o amenda de 180 + 240 = 420 RON si se mentioneaza ca daca platesc in 48 de ore amenda e 60 + 120 = 180 dupa nu stiu ce aritmetica.

In PV e trecuta gresit marca masinii ca fiind Toyota iar eu am condus o Kia Cee'd. Numarul de inmatriculare e aproape lizibil daca sti despre ce numar e vorba :) cifra 2 se confunda cu 8.

In masina impreuna cu mine mai erau 3 persoane, sotia si parintii mei.
Doresc sa contest procesul verbal in instanta si va rog sa imi spuneti daca motivele enumerate mai jos sunt suficiente si eventual ce articole din lege as putea invoca in favoarea mea:

- proba video ca am depasit viteza legala
- certificatul de omologare a aparatului radar
- buletinul de verificare metrologica valabil
- autorizatia de operator radar al agentului constatator
- acte doveditoare ca echipajul se afla in misiune la acea data si componenta echipajului.
- dovada ca masina nu era echipata cu doua triunghiuri reflectorizante

Va multumesc,
Bogdan
bbarlea, utilizator
E greu de dat un raspuns pe forum la atatea probleme..:)
Dar vedeti aici si prevederile OG nr.2/2001privind regimul juridic al contraventiilor, actualizata:
www.avocatnet.ro/content/art...
Analizati daca este corect intocmit p.v. avand in vedere in special art.1, 16-20, 21,25,29 si caile de atac.
Conform noului cod rutier:

Art. 8. – Pentru a fi conduse pe drumurile publice, autovehiculele si tramvaiele trebuie sa fie dotate cu truse medicale de prim-ajutor, triunghiuri reflectorizante si stingatoare de incendiu, omologate.

si

Art 100: (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a II-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
13. conducerea unui autovehicul care nu este dotat cu trusa medicala, triunghiuri reflectorizante si stingator pentru incendii, omologate.

Intrebarea este cate triungiuri reflectorizante trebuie sa am in masina 2 sau 69 ?
Legea nu specifica in mod expres numarul de doua triungiuri reflectorizante.
De asemenea la la Art 8 se observa ca exprimarea este la plural: autovehicolele trebuie sa fie dotate cu truse si triunghiuri. Logica imi zice ca e o trusa si un triunghi pe autovehicol.
Daca trebuie sa am doua triunghiuri atunci trebuie sa am si doua truse?
bbarlea, utilizator
tot ceea ce ati enumerat solicitati le ca probe in instanta...
Inscrisul constatator emis de catre institutia abilitata sa detina si sa utilizeze cinemometrul, referitor la faptul ca operatorul radar care a efectuat inregistrarea petentului la data constatarii contraventiei detinea calitatea de “operator calificat”, intemeiat pe disp. art. 4.2 din Ordinul Administratiei publice nr. 301/2005, inscrisul care atesta faptul ca cinemometrul cu care s-a efectuat inregistrarea petentului era marcat si sigiliat, in conformitate cu prev. art. 4.3 din Ordinul Administratiei publice nr. 301/2005, inscrisul constatator care atesta faptul ca cinemometrul care a efectuat inregistrarea petentului era prevazut cu functia tehnica obligatorie de autotestare, precum si ca in ziua respectiva functia a fost activata inaintea de inregistrarea petentului, iar in urma verificarii obligatorii nu au fost evidentiate nici un fel de dereglari functionale ale aparatului radar, in temeiul art. 3.2.6 din Ordinul Administratiei publice nr. 301/2005, dovada omologarii aparatului radar care a inregistrat petentul, plansa fotografica sunt o parte din reglementarile necesare pentru ca inregistrarea sa poata fi folosita ca si proba in sustinerea procesului- verbal
Este de notorietate faptul ca orice aparat de masura, aici intrand si radarul, are o anumita "abatere" intre 0,001 si 20 %. In cazul aparatelor radar aceasta "abatere" este de pana la 5% conform Normei de Metrologie Legala ( NML ) " Aparate pentru masurarea vitezei de circulatie a autovehiculelor ( cinemometre)" aprobata prin Ordinul nr. 301 din 23.11.2005 din M.O. al Romaniei nr. 1102 din 07.12.2005.
Conform art. 3.1.1 lit. "C" din Norma de Metrologie Legala ( NML ) " Aparate pentru masurarea vitezei de circulatie a autovehiculelor ( cinemometre)" aprobata prin Ordinul nr. 301 din 23.11.2005 din M.O. al Romaniei nr. 1102 din 07.12.2005 este clar prevazut: “ in regim de deplasare, pentru masurarea vitezei autovehiculelor aflate in trafic eroarea maxima tolerata este de 4 % din valoarea conventional adevarata, pentru viteze egale sau mai mari decat 100 km/h “.
bbarlea a scris:

Legea nu specifica in mod expres numarul de doua triungiuri reflectorizante.
De asemenea la la Art 8 se observa ca exprimarea este la plural: autovehicolele trebuie sa fie dotate cu truse si triunghiuri. Logica imi zice ca e o trusa si un triunghi pe autovehicol.
Daca trebuie sa am doua triunghiuri atunci trebuie sa am si doua truse?

Art.8. – Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul şi tramvai trebuie sa fie dotat cu trusă medicală de prim ajutor, două triunghiuri reflectorizante şi un stingător de incendiu, omologate.
(modificat prin Ordonanţa Guvernului nr.69/28.06.2007) - si-a facut cineva fabrica de triunghiuri X-(
Am sa ajung sa umbu cu monitorul oficial in portbagaj :)