avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate Erika1964

Activitate Erika1964

Buna ziua.
Am un copil de 2 ani cu fostul partener.,necasatoriti dar tatal trecut in certificatul de nastere. Noi amandoi cetateni romani,copilul nascut in UK,avand pasaport britanic,fara niciun act romanesc. Tata lui nu reprezinta niciun pericol , in ultimele luni is exercita rolul de tata perfect. Eu,mama,as vrea sa ma mut acasa cu copilul,el nu e de acord. Pe baza parerii avocatiilor de aici, am sanse foarte mici ca Statul britanic sa fie de acord cu relocarea copilului cu mine in alta tara fara acordul tatalui. Intrebarea mea este, eu daca reusec sa ajung in Romania cu minorul pentru o perioada determinata de tatal acestuia, pit obtine cetatenia romana pt copil fara ajutorul tatalui, si pe baza acesteia o sa am mai multe drepturi sa stau permenent cu copilul in Romania,la domicilul meu permanent? Adica,daca nu ne intoarcem in UK in perioada cum ne am inteles, o sa pierd copilul? O sa poata sa mi ia copilul fortand sa se intoarca in UK pt ca e cetatean britanic ? Care ar fi cea mai buna solutie?
Multumesc frumos!