avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate razvandrumea

Activitate razvandrumea

Buna ziua!Acum aproape 3 ani am avut un accident rutier in care eu am fost vinovat ,lovind o persoana pe trecerea de pietoni.Persoana s-a ales cu mai multe lovituri mai mult sau mai putin grave si a scos de la IML un certificat medical cu 35-40 de zile de spitalizare.Deocamdata nu am ajuns la judecata dar urmeaza pentru ca dosarul meu inca mai zace pe undeva pe la politie si inca nu a fost inaintat.Din cate am inteles daca o sa se ia o hotarare judecatoreasca as putea primi o condamnare de inchisoare cu suspendare pentru vatamare corporala din culpa si mi s-ar trece fapta la cazier.Ma intereseaza in cat timp se sterge fapta de la cazier,adica in cat timp voi fi din nou curat din punct de vedere al cazierului judiciar, deoarece vreau sa plec in afara tarii sa lucrez si acest lucru s-ar putea sa fie un inconvenient?Va multumesc
Si cam care ar fi procedurile de impacare?Eu as fi dispus sa ii virez intr-un cont o anumita suma de bani lunar .Din cate stiu daca este de acord trebuie sa mearga sa isi retraga plangerea de la politie.Cum as putea sa ii ofer siguranta ca va dispune de acea suma de bani in fiecare luna dupa ce el isi va retrage plangerea?
Si cam care ar fi cele mai drastice masuri care s-ar putea da?...adica inchisoarea din cate am inteles se exclude pt ca o sa fie condamnare cu suspendare...deci nu o sa stau dupa gratii deloc(mi s-a luat o piatra de pe inima:D)
PRIN 2006 PE 12 IULIE AM LOVIT UN BARBAT PE TRECEREA DE PIETONI,VINA FIIND CLAR A MEA #-o.AS VREA SI EU SA STIU CE POT SA PATESC CACI DEOCAMDATA AM AUZIT UN MILION DE PARERI SI NU STIU PE CINE SA MAI ASCULT.PERSOANA VATAMATA SI-A LUAT 35-40 DE ZILE DE INGRIJIRI MEDICALE INSA NU S-A CONSTIUIT PARTE CIVILA DIN CATE STIU(CACI DE DOI ANI NU AM PRIMIT NICIO CITATIE DE LA JUDECATORIE).SUNT LA PRIMA FAPTA DE ACEST FEL ,SI STIU CA SUNT IN CERCETARE PENALA IAR DOSARUL MEU E INSCRIS UNDEVA LA VATAMARE CORPORALA GRAVA DIN CULPA.NU AM MAI AVUT DOSAR PENAL PANA ACUM.TIPUL IMI CERE 5000 DE EURO CA SA ISI RETRAGA PLANGEREA DE LA POLITIE IAR EU AM NUMAI 23 DE ANI SI NU PREA DISPUN DE SUMA ASTA.VREAU SI EU SA STIU CAM CE POT SA PATESC DACA SE AJUNGE IN INSTANTA(CACI INCA N-AM AJUNS ACOLO DEOARECE DOSARUL MEU ZACE LA UDRISTE DE DOI ANI),SI VREAU SA MAI STIU DE CE DUREAZA ATAT DE MULT.AM AUZIT CA POT FACE SI INCHISOARE PENTRU ASA CEVA SI MA SPERIE GANDUL ASTA.VA ROG SA IMI RASPUNDETI SI MIE LA INTREBARI!!!