avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Activitate myriam

Activitate myriam

Răspuns la discuția Admitere Barou 2009
=D> felicitari, dreptroman! ai spus tot ce era de spus!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
felicitari, domnilor colegi!

ne vedem in instanta!

mult succes celor care au depus contestatii. este uluitor procentul de promovabilitate!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
@mihaela.dumitru
relax, ii gasesti acolo pe colegii normali.

din pacate, nu foarte multi realizeaza ca 10 din facultate nu e de mare folos acum sau mai traziu, profesand. sunt chestiuni relative. am avut colegi de facultate care plangeau ca nu mai stiu nimic inainte de examen, scriau 10 pagini la subiect, sa impresioneze profii si nu spuneau nimanui nimic, pe criteriul "nu risc pt tine". nu sunt pentru frauda, pentru copiat, pentru promovarea prostiei, mai ales la examenele de admitere pe locuri, la buget, gen master.
admiterea in barou nu spune nimic despre tine, poti intra primul, conteaza ce faci mai departe. avocatii nu intreaba ce nota ai avut la penal. ii intereseaza cum te descurci.

sa avem subiecte frumoase maine! si muuuuuult noroc. :P

si apoi, sa ne intalnim in instanta! B-)
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
anul trecut au stat cum au vrut. nu e vorba de sezatoare, cinema. e un instinct studentesc, sa te interesezi langa cine stai, cine mai e in sala, cine ce stie mai bine etc. trierea oricum o va face profesia, nu examenul asta!

bafta maine!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
alex,

si eu sunt tot la camera 2, et. 5, maine. crezi ca va fi aceeasi comisie?

bafta mai departe!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
cred ca sunt aceleasi, cel putin cele care circula pe forumul asta, ce am primit am dat mai departe.
cu titlu informativ, nu sunt suficiente numai sintezele. plus ca nu sunt actualizate, unele subiecte fac referire la dispozitii astazi abrogate. nu sunt nici complete. plus ca suntem obisnuiti sa invatam dupa notitele noastre, in ordinea in care am asezat noi informatiile in vremurile apuse ale facultatii. in schimb, pot constitui un bun punct de plecare, ca schema eventual, sa ai in minte tot ce trebuie sa atingi. dezvoltarea este tot in tratate. nici nu e indicat sa invatam numai dupa astea, pe considerentele deja amintite de un coleg in paginile anterioare. oarecum ne-am intors de unde am plecat...

bafta si spor!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
=D> felicitari Mary! anul viitor le dam si noi mai departe, tot gratis. :)
Răspuns la discuția Subiecte examen Barou 2007
Subiectele de examen de anul trecut la Baroul Bucuresti au fost urmatoarele, din ce au scris cei de pe forumul "Admitere Barou 2008".

Civil : 1) Incetarea contractului de locatiune; 2) Imbogatirea fara justa cauza; 3) Intreruperea prescriptiei extinctive.

Procedura civila:1) Nulitatea actelor de procedura, 2) Apelul notiune, obiect, termen, efectele apelului, 3) Executarea vremelnica ahotararilor judecatoresti.

Penal: 1) Inselaciunea, 2) Tentativa,

Procedura penala: 1) Apelul peste termen, 2) Pertinenta,concludenta si utilitatea probelor.

La organizarea profesiei de avocat proba a fost orala subiectele individuale.

bafta!
Răspuns la discuția Admitere Barou 2008
Diana, gasesti mai multe detalii pe www.baroul-bucuresti.ro.
Cauta in sectiunea Admitere. Pana In momentul in care se vor afisa informatiile complete legate de admiterea 2008 poti sa arunci o privire pe ce e postat de anul trecut, ca sa iti faci o idee despre dosar si continut. Spor!
Răspuns la discuția Subiecte examen Barou 2007
subiectele care s-au dat anul trecut in Bucuresti sunt pe pagina 17 din sectiunea Admitere Barou 2008, postate de Iulia.