avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate c_decebal

Activitate c_decebal

In perioada Noiembrie 2006-august 2008 am lucrat in cadrul unei firme cu contract de munca pe perioda nedeterminata(credeam eu)
In perioda iunie2007 -august 2007 am fost mutat la alta firma detinuta de acelai patron (in ocul meu angajind alta persoana)
Conditiile mutarii mele nu s-au discutat totul rezumindu-se la mi se spune ca in urmatoarele zille voi fi mutat la o alta firma
Nu s-au vehiculat nici un fel de expresii de genul transfer ,delegare demisie ,desfacerea contractului de munca sau alti termeni juridici.
Necunoscindu-mi drepturile spre jena si rusinea mea nu am protestat si nu am intrebat nimic considerind ca patronul poate face acest lucru fa rasa ma intrebe
Initial mi s-a spus ca voi sta la firma respectiva 3-4 luni dar ulterior cind am ajuns la firma am fost informat ca voi ramane acolo de definitv
In august 2007 le-am spus ca plec de la firma respectiva insa print-un concurs de imprejurari am ajuns iarasi la firma de la care fusesem mutat ,(persoana care afost angajata in locul meu nu a corespuns )in felul acesta "facindumi-se iarasi loc"
Problema mea este urmatoarea:
In momentul in care am primit fisa fiscala pe 2007 am observat ca plata impozitelor pe lunilei iunie- septembrie nu era facuta lucru care ma facut sa intru la banuieli
Printr-o alta conjunctura am aflata de un alt contract de munca datat la ITM cu 1 octombrie 2007 un contract incheiat cu semnatura mea falsa(eu stiind de un contract datat Decembrie2006)
In momentul in care am intrebat "Managerul de resurse umane" care se ocupa de angajari daca mi-a desfacut contractul de munca acesta a parut surprins ,in prima faza acesta negind apoi recunoscind "da, l-am suspendat pe 3luni da' nu te afecteaza la vechime negind totodata existenta altui contract de muna"
In august 2008 mi-am depus demisia,in momentul in care am solicitat lichidarea mi s-a spuss ca nu -mi poate plati concidiul aferent intrucit programul firmei sa redus la jumatate in ultimele 3 luni si ca orele pe care le-am petrecut acasa se cheama concediu de odihna asa ca nu mi le mai poate plati
Am replicat ca la inceputurile firmei luni bune de zile am lucrat cite 60-70 de ore pe saptamina in loc de 40 fara sa fiu platit pt orele suplimentare moment in care mi -a spus ca se mai gindeste.
In concluzie "Mutarea mea a constat in desfacerea contractului de munca fara sa fiu instiintat adica munca fara contract la firma la care am fost mutat "temporar" si inregistrarea unui alt contract cu semnatura mea falsa pe el
In cazul acesta problemele pe care le pun sunt urmatoarele:
Pot primi vreo compensatie pt desfacerea contractului de munca fara stiinta mea?
Ce sanctiuni poate prmi firma?
Mentionez ca firma a mai fost investigata si sanctionata pt ceva asemanator