avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Activitate 17Andreea

Activitate 17Andreea

Vă mulțumesc!

- eliminare citat inutil al mesajului anterior -
Din câte știu, noi ne raportăm la legile și regulile din România și nu din Italia. Așa că, dacă nu aveți un răspuns cu care să mă ajutați, ar fi de preferat să vă țineți replicile pentru dumneavoastră.
Mulțumesc!
Radutz a scris:

@ nemernicu Vorbesti ca sa te afli in treaba. Sa zica mersi studenta ca, totusi, are acces la cursuri, nevaccinata. In Italia studentii nevaccinati nu pot intra in facultati/universitati. Asa ca mai usor cu pianul pe scari!

Vă mulțumesc pentru răspuns!

gi-jane2 a scris:

nu puteti. E dreptul dvs sa nu va vaccinati, dar vine cu un cost, costul acelor teste. Faceti-va socoteala si vedeti daca nu e mai ieftin sa stati cu chirie la alt privat, asta pana se va cere test si la intrarea la curs..
Nu are cum sa le plateasca facultatea, cat aveti alternativa de a va vaccina.

17Andreea a scris:

Bună ziua!
Sunt studentă și facultatea la care studiez impune persoanelor nevaccinate efectuarea testelor rapid antigen de două ori/săptămâna din banii proprii, pentru a locui în cămin. As dori sa știu dacă este legal și cum putem schimba decizia lor, prin lege.
Multumesc anticipat!



Atât timp cât vaccinarea nu este obligatorie, sunt de părere că atât eu, cât și persoanele vaccinate avem aceleași drepturi.
Însă, răspunsul așteptat de mine era legat de faptul că, noi, studenții, am dori ca cheltuielile pentru testele respective să fie suportate de facultate, dacă tot aceasta le cere. Și am dori să știm cum putem face legal asta.

P.S. Consider că atât timp cât eu mă voi testa periodic, colegii mei vaccinați vor reprezenta un pericol(focar infecțios, asimptomatici fiind) mai mare pentru mine, decât voi fi eu pentru ei, nevaccinata fiind.

pop_m a scris:

Domnisoara, drepturile si libertatile dumneavoastra sa termina acolo unde incep drepturile si libertatile altora. Respectiv a colegilor dumneavoastra de camin, care au dreptul sa nu fie bolnavi, sa fie protejati cat mai mult posibil de boala. Sau a universitatii, care are dreptul de a nu fi nevoita sa inchida un camin intreg, pentru ca e focar de covid.
Daca va convin regulile impuse bine, daca nu, sunteti libera sa locuiti in chirie. Locul in camin nu e un drept constitutional, e o optiune.
Nu ar fi mai simplu sa va vaccinati?


Bună ziua!
Sunt studentă și facultatea la care studiez impune persoanelor nevaccinate efectuarea testelor rapid antigen de două ori/săptămâna din banii proprii, pentru a locui în cămin. As dori sa știu dacă este legal și cum putem schimba decizia lor, prin lege.
Multumesc anticipat!