Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Bună ziua! Sunt studentă și facultatea la care ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Bună ziua! Sunt studentă și facultatea la care studiez impune ...

Bună ziua!
Sunt studentă și facultatea la care studiez impune persoanelor nevaccinate efectuarea testelor rapid antigen de două ori/săptămâna din banii proprii, pentru a locui în cămin. As dori sa știu dacă este legal și cum putem schimba decizia lor, prin lege.
Multumesc anticipat!
Domnisoara, drepturile si libertatile dumneavoastra sa termina acolo unde incep drepturile si libertatile altora. Respectiv a colegilor dumneavoastra de camin, care au dreptul sa nu fie bolnavi, sa fie protejati cat mai mult posibil de boala. Sau a universitatii, care are dreptul de a nu fi nevoita sa inchida un camin intreg, pentru ca e focar de covid.
Daca va convin regulile impuse bine, daca nu, sunteti libera sa locuiti in chirie. Locul in camin nu e un drept constitutional, e o optiune.
Nu ar fi mai simplu sa va vaccinati?
Pe cale de consecinta cei care sau vaccinat ar trebui sa locuiasca intr-o enclava unde s-ar simti in siguranta. Iar asta nu datorita faptului ca sunt vaccinati deoarece si ei pot sa se imbolnaveasca. Cat despre drepturi constitutionale la care faceti referire ( loc camin) da este poate optional insa dreptul celor care aleg sa nu se vaccineze cred ca este un drept constitutional de a hotari ce este mai bine pentru ei, fara a cere nimic . Libertatea inseamna si a gandi singur nu doar a respecta ceea ce altii te obliga sa crezi si sa faci. Nu exista nici o lege in acest sens.
Atât timp cât vaccinarea nu este obligatorie, sunt de părere că atât eu, cât și persoanele vaccinate avem aceleași drepturi.
Însă, răspunsul așteptat de mine era legat de faptul că, noi, studenții, am dori ca cheltuielile pentru testele respective să fie suportate de facultate, dacă tot aceasta le cere. Și am dori să știm cum putem face legal asta.

P.S. Consider că atât timp cât eu mă voi testa periodic, colegii mei vaccinați vor reprezenta un pericol(focar infecțios, asimptomatici fiind) mai mare pentru mine, decât voi fi eu pentru ei, nevaccinata fiind.

pop_m a scris:

Domnisoara, drepturile si libertatile dumneavoastra sa termina acolo unde incep drepturile si libertatile altora. Respectiv a colegilor dumneavoastra de camin, care au dreptul sa nu fie bolnavi, sa fie protejati cat mai mult posibil de boala. Sau a universitatii, care are dreptul de a nu fi nevoita sa inchida un camin intreg, pentru ca e focar de covid.
Daca va convin regulile impuse bine, daca nu, sunteti libera sa locuiti in chirie. Locul in camin nu e un drept constitutional, e o optiune.
Nu ar fi mai simplu sa va vaccinati?

Salut,

În primul rand, drepturile tuturor sunt egale. Drepturile mele, nu se termina unde incep ale tale ca și persoana vaccinată. Știai ca tu ca persoana vaccinată, poți sa transmiți virusul la fel ca și mine ca persoana nevaccinata? Dacă am o problema de sănătate, îți asumi tu faptul ca as păți ceva în urma vaccinului? Eu zic ca nu.

În al doilea rand, platforma se numește avocatnet, nu se numește Facebook sau alte platforme în care nu mai ai loc de persoanele pro vaccin. Domnisoara a cerut păreri legale, nu păreri despre drepturile vaccinatilor (care sunt la fel ca ale nevaccinatilor). La fel de bine cum ea ca nevaccinata își poate cauta chirie, la fel de bine și persoanele vaccinate își pot cauta chirie. Sau brusc aveți mai multe drepturi?

Și în ultimul rand, ea nu s-a plâns de faptul ca se testeaza anti covid, s-a plâns de faptul ca aceste teste sunt foarte dese, sunt plătite din banii lor și nu al universitatii. Oare e foarte sănătos pentru organism sa îți bagi de doua ori pe săptămână bețele acelea în nas?

Ps: locul in camin întra în drepturile studenților, sau s-a schimbat ceva?

Pps: nu, nu e mai simplu sa se vaccineze.

O zi buna

pop_m a scris:

Domnisoara, drepturile si libertatile dumneavoastra sa termina acolo unde incep drepturile si libertatile altora. Respectiv a colegilor dumneavoastra de camin, care au dreptul sa nu fie bolnavi, sa fie protejati cat mai mult posibil de boala. Sau a universitatii, care are dreptul de a nu fi nevoita sa inchida un camin intreg, pentru ca e focar de covid.
Daca va convin regulile impuse bine, daca nu, sunteti libera sa locuiti in chirie. Locul in camin nu e un drept constitutional, e o optiune.
Nu ar fi mai simplu sa va vaccinati?

nemernicu91 a scris:

Ps: locul in camin întra în drepturile studenților, sau s-a schimbat ceva?

Poti te rog sa imi indici un cadru legal care instituie un asemenea drept, si, in oglinda, obligativitatea uniiversitatilor de a asigura un asemenea loc pentru fiecare student (daca e un drept, trebuie ca toti sa aiba dreptul la el, altfel ar fi discriminare, nu? )