avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Activitate Figarella

Activitate Figarella

Răspuns la discuția incalcare proprietate
Buna ziua. Intr-o situatie oarecum similara ma aflu si eu. Am un loc de parcare proprietate privata intr-un ansamblu rezindential nou din Bucuresti, care, impreuna cu apartamentul si cotele indivize aferente, constituite imobilul achizitionat prin contract de v-c. Locul de parcare este trasat pe asfalt, numerotat, pe gardul de langa el am lipit un afis cu inscriptia: Proprietate privata, nu parcati! Si totusi de 5 zile un individ a parcat o masina pe proprietatea mea si dus a fost, nu a mai luat-o de acolo. Am depus o plangere la sectia de politie pe raza careia se afla proprietatea in cauza, au venit niste domni care au facut niste poze cu masina violatoare pe care le vor anexa la dosar, si care mi-au zis ca va continua cercetarea.
In aceasta situatie eu ce mai fac in continuare? Exista vreo posibilitate legala de a primi de la politie o constatare si pe baza acesteia de a apela la o firma de tractare/remorcare (sunt dispusa sa platesc interventia) care sa ia masina de pe proprietatea mea?
Sau: e suficienta constatarea/raportul facut de politie pt a chema firma de tractare?
Mentionez ca prioritatea mea este sa eliberez locul de parcare ca sa ma pot folosi eu de el, iar pedepsirea vinovatului cade in plan secund (din cauza rapiditatii cu care reactioneaza institutiile de stat :( )

Multumesc anticipat pentru ajutor