avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Activitate MariusManole

Activitate MariusManole

Asta scrie in antecontract “…un apartament de aproximativ 120 mp…”. Fara referiri la pret pe mp.
Ce sanse reale am in instanta tinand cont ca am fost cumparator de buna credinta si mi se livreaza cu 6 mp mai putin? 114 in loc de 120?

Multumesc
Pretul de vanzare este mult mai mare.
Intrebarea era care este abaterea acceptata dintre un plan de arhitectura (care printre altele a stat la baza autorizatiei de contruire) si suprafata finala din CF.
Si ce parghii as avea sa il determin sa scada din pret tinand cont ca pe antecontract apar 120 mp iar in realitate pe CF sunt 114 mp.
Pot sa argumentez cu cei 2% din ordinul 634/2006, sau acesta nu se aplica spetei acesteia.
Multumesc
De la o persoana fizica. Dar tot 5% plateste TVA
Cei 6 mp nu au existat niciodata.
Erau trecuti ca suprafata totala utila, dar dupa ce am adunat suprafetele defalcate trecute pe plan nu mai erau 120mp. Adunate sunt fara cei 6mp.
Acel plan are si el un verificator.
Asta nu este inselaciune?
Codul civil nu ma protejeaza in nici un fel?
In antecontract scrie ca cumpar imobil in suprafata de 120mp utili pentru suma de….
Asta nu are nici o relevanta ?
Imi poate livra si 100mp daca nu am precizat pretul pe mp?
Salut,
Am facut un antecontract pentru cumpararea unei jumatati dintr-un duplex.
Ni s-a prezentat un plan arhitectural in care era trecuta suprafata utila de 120,1 mp, pe care l-am folosit la notar, constructia nefiind inca intabulata.
Problema este ca dupa intabulare, in CF, suprafata utila a reiesit 114,2 mp.
Intrebarile mea este:
Care este toleranta acceptata, conform legii, intre suprafata utila din planul arhitectural si cea care rezultata din masuratori pentru inscrierea in CF?
Multumesc