avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1037 soluții astăzi
Forum Activitate Tomache

Activitate Tomache

Va multumesc pentru raspunsul dvs!
Buna ziua!

Am urmatoarea speta: detin de 7 ani un apartament intr-un bloc din Bucuresti prin contract de vanzare-cumparare, pe contract scrie ca este vorba de apartament + dependinte.
Dupa ce m-am mutat in apartament am aflat de la vecini ca acest apartament are si o boxa dedicata la subsol. Am intrebat administratorul si presedintele de bloc care au spus ca ei nu stiu nimic.
De curand s-a schimbat administratia si presedintele de bloc, acestia sunt locatari vechi ai imobilului care mi-au spus ca apartamentul meu are aceasta boxa - mi-au si aratat-o la subsol, se pare ca cel de la care am achizitionat eu apartamentul nu a fost anuntat de proprietarul anterior despre aceasta boxa - si pe contractul dintre acestia (am o copie) scrie despre vanzarea apartamentului + dependinte, nespecificandu-se in mod expres ca este vorba si de o boxa.
In contractul original al celor care au cumparat prima oara apartamentele de la constructor (1968) este mentionata boxa si numarul acesteia aferenta fiecarui apartament, pe pagina principala a contractului, nefiind un contract separat pentru boxa (contractul este sub forma: apartament + boxa numarul...).

Intrebarea este: aceasta boxa revine de drept mie, proprietarul apartamentului sau trebuie sa intreprind ceva ca aceasta sa fie trecuta pe vreun act?

Multumesc mult pentru raspunsurile dvs.!