avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Activitate Marius978

Activitate Marius978

ok,va multumesc
Pai doamna avocat ,eu asta intreb.....daca locuinta sotiei supravietuitoare (care apartinea si defunctului din moment ce erau casatoriti si locuiau acolo) intra la succesiune, indiferent daca defunctul a leganat-o sau nu pe doamna supravietuitoare .Asta asa ca sa adaug si eu o nota de sarcasm, la fel ca dvs.
Din ce scrieti mai sus ca legea nu numara anii ,atunci inteleg ca fiica si sotia supravietuitoare trebuie sa inparta si jumatatea defunctului din locuinta respectiva.
Va multumesc pt timpul alocat !
Va multumesc pt raspuns , daca asa e legea nu avem incotro decat sa o respectam....
(nu mi se pare normal ca o mama si o fiica sa imparta averea cu o urmatoare sotie a defunctului sot-tata) ma surprinde sa aive drepturi depline dupa numai 3 ani de casatorie,dvs stiti mai bine.
Dar fiica defunctului are vreun drept asupra locuintei sotiei supravietuitoare a tatalui sau ? sau a sumelor pe care acesta le detinea in conturile sale la data decesului ?
Va rog sa ma scuzati daca sunt pisalog, eu sunt un unchi matern al fetei si nu doresc ca fata sa fie pacalita. o sa fie reprezentata de un avocat la succesiune dar intotdeauna e bine sa stii o a doua opinie. Va multumesc inca o data !
Buna ziua, ce drepturi are o sotie supravietuitoare asupra partajului defunctului dintr-o casatorie anterioara (cu imobil) care include si o fiica a defunctului si fosta sotie in viata ? Mentionez ca sentinta partajului era ca sotia din prima casatorie trebuie sa plateasca defunctului 13000 euro ,dar imediat dupa sentinta acesta a decedat si prima sotie nu a apucat sa plateassca. Ce trebuie sa faca in continuare ?
Defunctul era casatorit cu sotia supravietuitoare de 3 ani si locuiau in alta regiune a tarii fata de imobilul aflat in partaj din prima casatorie.
Defunctul mai avea un imobil mostenit de la parintii sai inaintea casatoriei cu ultima .Ce drepturi are sotia supravietuitoare fata de fiica defunctului din prima casatorie ?
Va multumesc anticipat !