avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1703 soluții astăzi
Forum Activitate Iosif1962

Activitate Iosif1962

Bună seara, as avea și eu nevoie de o lămurire in legătură cu perioada de șomaj in Italia dacă este calculată ca vechime in muncă in România pentru pensie?Vă mulțumesc
Răspuns la discuția Pensie invaliditate
Din tara
Am depus dosarul de pensie pentru limita de vârstă în data de 09-08-2021 ,la vechimea din tara am adăugat și anii lucrați în Italia,durează foarte mult pana la apariția deciziei,un an sau peste,între timp am fost depistat cu o boală oncologica și am primit de la medicul cnas decizia pentru încadrare la pensia de invaliditate de gr.2.Am mers la casa de pensii cu documentul pentru a-mi face actele pentru pensia de invaliditate, acolo mi sa comunicat ca pot primi pensia de invaliditate doar dacă renunț la dosarul de pensie pentru limita de vârstă, ceea ce nu vreau.Acum ma întreb cum pot supraviețui pana primesc decizia și pensia de limita de vârstă,nu am voie sa fac efort și nu ma pot angaja nicăieri, nu as putea primi pensia de invaliditate care va fi sistata în momentul apariției deciziei de pensionare pentru limita de vârstă?