Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie invaliditate

Am depus dosarul de pensie pentru limita de vârstă în data de 09-08-2021 ,la vechimea din tara am adăugat și anii lucrați în Italia,durează foarte mult pana la apariția deciziei,un an sau peste,între timp am fost depistat cu o boală oncologica și am primit de la medicul cnas decizia pentru încadrare la pensia de invaliditate de gr.2.Am mers la casa de pensii cu documentul pentru a-mi face actele pentru pensia de invaliditate, acolo mi sa comunicat ca pot primi pensia de invaliditate doar dacă renunț la dosarul de pensie pentru limita de vârstă, ceea ce nu vreau.Acum ma întreb cum pot supraviețui pana primesc decizia și pensia de limita de vârstă,nu am voie sa fac efort și nu ma pot angaja nicăieri, nu as putea primi pensia de invaliditate care va fi sistata în momentul apariției deciziei de pensionare pentru limita de vârstă?
Iosif1962, utilizator
Decizia de pensionare de unde vine, din tara sau din Italia?
Din tara
Admiterea sau respingerea cererii de pensionare se face prin decizie emisă de casa teritorială de pensii, în termen de 45 de zile de la data înregistrării cererii.

Decizia casei teritoriale de pensii se comunică persoanei care a solicitat pensionarea, în termen de 5 zile de la data emiterii.

Sesizati :
CNPP - Casa Naţională de Pensii Publice
E-mail: petitii.sesizari@cnpp.ro