avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 311 soluții astăzi
Forum Activitate someone_black

Activitate someone_black

Răspuns la discuția afacere noua
Ce birocratie. Rezolv o problema inevitabil dau de alta, pace lui Socrate care si-a dat seama de asta cu mult inaintea noastra.
Revenind la problemele noastre, eu ca asociat al firmei ma pot angaja legal in cadrul ei? Un contabil va trebuie angajat, el poate fi acea persoana angajata de care ai nevoie in termen de 60 de zile de la infiintarea firmei? Eu am spus ca va fi micro stiind ca atata timp cat ai intre o persoana si 9 angajate asta esti.
Presupunand ca avem contract cu 3 firme carora le oferim service si consultamta periodic, avand contract realizat cu acestia pe o anumita perioada de timp, aceste contracte fiind principala si cea mai sigura sursa de venit a firmei si doar in unele cazuri oferind serviciile noastre unor persoane fizice, spre ce fel de impozit ar trebui sa tind? Personal as tinde spre impozitul pe profit deoarece intr-o astfel de firma, din propria experienta spun, exista si pierderi inevitabile.
Mii de multumiri pentru ajutorul oferit pana in acest moment!
Răspuns la discuția afacere noua
Prin societate interactiva cel mai probabil se referea la PFA#-o#-o.
Cel mai probabil va fi un SRL, microintreprindere, macro in nici un caz. Venitul pe primele 6 luni este estimat undeva la 25.000-30.000 lei.
Din cate stiu eu numai daca esti platitor de TVA, poti sa deduci TVA-ul din bonurile de benzina si alte facturi, este adevarat sau sunt informat eronat?
O alta intrebare, sper sa nu fie deja prea mult, intre ce preturi variaza faptul ca un avocat sau norat public sa umble pentru a face dosarul de functionare a firmei? Din ceea ce m-am interesat, mi s-a raspuns undeva la 1.000 lei. Este bine?
Răspuns la discuția afacere noua
Multumim mult!
Acum o alta intrebare, cam care ar fi avantajele si dezavantajele intre S.R.L. si PFA? Si cam intre ce SRL ar fi indicat sa se opteze in cazul unei firme de prestari servicii, platitor de TVA sau nu, oricum din cate am inteles prin declaratia 010 se poate trece de la neplatitor la platitor, dar nu stiu ce birocratie va exista la momentul respectiv.
Discuție afacere noua
Buna ziua,
Numele meu este Alexandru in varsta de 20 de ani si impreuna cu un prieten vrem sa ne deschidem o firma de prestari servicii in domeniul IT. Ambii avem experinta in acest domeniu si credem ca ne vom desurca macar cat sa stam pe "linia de plutire". Ce fel de societate este favorabila, eu inclinam sper S.R.L., iar el spunea ceva de societate interactiva (sincer este prima oara cand aud de o astfel de societate si nu am chiulit la orele de economie si din cate m-am interesat nu cred ca exista). Pentru a infiinta un S.R.L. cunosc toata birocratia care trebuie parcursa precum si costurile. Acum as dori sa stiu ce alte posibilitati as mai avea pentru a deschide afacerea.
Va salut!