avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Activitate Ale-Alexandra

Activitate Ale-Alexandra

Imi cer scuze, nu am stiut acest regulament. Va multumesc pentru raspuns si clarificare. Vom proceda cum ati mentionat dumneavoastra in acest caz.

O zi frumoasa!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

@ Ale-Alexandra:
Conf. art. 2.8. din Regulamentul forumului, 2.8. ”în spațiul public al forumului (în topicuri) nu se stabilesc relații profesionale între cel care întreabă și cel care răspunde. Consultanții pot fi contactați folosind butoanele SUNĂ, EMAIL, iar ofertele de servicii se fac prin mesageria privată.”
Asadar, daca vreti sa contactati un avocat, chiar si pe mine, trebuie sa procedati in consecinta.


Buna ziua,

Dumneavoastra sunteti pe acest domeniu nu?

Am putea lua legatura cu dumneavoastra pentru acesta situatie?

Din pacate nu cunoastem nici un avocat, e prima oara cand sotul este implicat intr-o astfel de situatie si nu avem nici o recomandare.

Am putea apela la dumneavoastra ?

Imi puteti confirma daca acesta este site-ul dumneavoastra: [ link extern ] /

Multumesc mult,

O zi frumoasa!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Acum depinde si ce va intereseza pe dvs, sa se solutioneze cauza cu celeritate sau sa dureze cat mai mult, de platit chiar daca nu le platiti acum, o sa fiti obligat prin hotararea instantei la plata cheltuielilor, ma gandesc ca v-a spus politistul si acest aspect. Ma gandesc ca v-a spus si faptul ca daca o sa platiti analizele si astfel o sa ajutati la stabilirea adevarului si solutionarea cauzei într-un termen rezonabil, o sa va ajute la individualizarea pedepsei.

sebastianboz a scris:

Nici nu stiu cum sa procedez.

Eu am povestit un pic cu un prieten care a lucrat la rutiera si a fost instruit sa opereze in astfel de proceduri.
El mi-a zis ca stie un caz particular unde tipul respectiv a platit analizele si tot a asteptat vreo 6 luni. M-a sfatuit mai degraba sa astept decat sa platesc, fiindca ar fi cam aceasi mancare de peste.
Acum, nu estiu ce e indicat de facut. Eu am asteptat si fiindca adaptarea la a nu conduce nu a fost foarte dificila.

La tine cand s-a intamplat?



Ahh, scuze, acum am re-citit ca avocatul te-a anuntat ca ti-au venit analizele. Deci ai discutat cu un avocat din momentul in care s-a intamplat. Insa chiar sunt curioasa daca le-ai achitat tu si au venit tot in 7 luni sau au fost achitate de ei? Multumesc mult
Buna ziua,

Deci oricum indicat ar fi sa le achitam noi, nu sa asteptam dupa ei, acest lucru fiind si o dovada de a urgenta si solutiona problema cat mai repede nu?

Multumesc!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Acum depinde si ce va intereseza pe dvs, sa se solutioneze cauza cu celeritate sau sa dureze cat mai mult, de platit chiar daca nu le platiti acum, o sa fiti obligat prin hotararea instantei la plata cheltuielilor, ma gandesc ca v-a spus politistul si acest aspect. Ma gandesc ca v-a spus si faptul ca daca o sa platiti analizele si astfel o sa ajutati la stabilirea adevarului si solutionarea cauzei într-un termen rezonabil, o sa va ajute la individualizarea pedepsei.

sebastianboz a scris:

Nici nu stiu cum sa procedez.

Eu am povestit un pic cu un prieten care a lucrat la rutiera si a fost instruit sa opereze in astfel de proceduri.
El mi-a zis ca stie un caz particular unde tipul respectiv a platit analizele si tot a asteptat vreo 6 luni. M-a sfatuit mai degraba sa astept decat sa platesc, fiindca ar fi cam aceasi mancare de peste.
Acum, nu estiu ce e indicat de facut. Eu am asteptat si fiindca adaptarea la a nu conduce nu a fost foarte dificila.

La tine cand s-a intamplat?



Buna, multumim tare mult de raspunsuri. Tu ai platit analizele? Sau ti-au venit dupa 7 luni fara sa le platesti tu? Ai si discutat deja cu un avocat? sau urmeaza acum din moment ce au venit analizele?

press187 a scris:

Buna. La mine au trecut 7 luni de cand am ramas fara permis. Abia luna trecuta am fost instiintat de avocat ca mi-au iesit analizele si am primit odronanta pt plata lor. Urmatorul pas este sa ajunga anlizele la politist si sa primesc un semn de la el. Daca nu ti-ai angajat avocat, ar fi bine sa suni din cand in cand la INML pt a afla daca au iesit analizele.

Saptamana trecuta, Marti :( vom plati saptamana aceasta analizele, noua ne-a transmis politistul in seara respectiva ca daca asteptam dupa INML este posibil sa dureze pana la 1 an, daca le platim noi va dura mai putin, acum nu stiu daca acest putin inseamna 1 luna mai devreme sau 3, insa vrem sa o facem chiar si asa pentru a solutiona mai repede situatia :(

sebastianboz a scris:

Nici nu stiu cum sa procedez.

Eu am povestit un pic cu un prieten care a lucrat la rutiera si a fost instruit sa opereze in astfel de proceduri.
El mi-a zis ca stie un caz particular unde tipul respectiv a platit analizele si tot a asteptat vreo 6 luni. M-a sfatuit mai degraba sa astept decat sa platesc, fiindca ar fi cam aceasi mancare de peste.
Acum, nu estiu ce e indicat de facut. Eu am asteptat si fiindca adaptarea la a nu conduce nu a fost foarte dificila.

La tine cand s-a intamplat?

Hmmmm, dar nu ti-ai platit analizele nu?

Am inteles ca daca astepti dupa ei poate dura pana la 1 an sa le primesti, pt ca nu au fonduri.

Dar daca alegi sa le platesti tu, le primesti mai repede.

sebastianboz a scris:

Absolut nimic.

Din 3 Iulie nu am primit niciun semn nimic.


Ale-Alexandra a scris:

Buna, si sotul este in aceiasi situatie, cum a decurs la tine? Ma poti ajuta cu ceva info? orice este de folos :((

press187 a scris:

Salut, sunt in aceeasi situatie, ai ceva noutati?