avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate DanielUnic

Activitate DanielUnic

Va multumesc !
Buna ziua.
Ma confrunt cu urmatoarea problema:
Un vecin, gard in gard cu mine, are construit un gratar foarte mare de tip barbeque langa/aproape lipit de gardul ce desparte cele doua propietati.
Acest lucru ma deranjeaza din mai multe puncte de vedere: mirosul si fumul ce mereu are directia de la el spre mine, cosul fiind la nivelul gardului, fumul vine direct la mine.
Nu pot tine geamurile si usile deschise nici dupa ce termina gratarul, mirosul ramane inca cel putin cateva ore sau chiar zile.
Am tot incercat sa discut cu el si nu am ajuns la nici o concluzie.
Am depus o reclamatie la Disciplina in Constructii si nu am rezolvat nimic, el a adus o declaratie notariala cu martor ca gratarul este construit de mai multi ani.

Am nevoie sa-mi recomandati un avocat cu care sa ma pot sfatui punctual pe aceasta problema, apoi sa luam o decizie pentru a rezolva aceasta situatie.

Va multumesc !
Va multumesc pentru raspuns!
Am uitat sa specific, l-am tot reclamat si de fiecare data cand au venit politistii pentru deranjarea ordinii publice le-a tot fluturat o hartie (nu am vazut ce scrie pe aceasta), zice ca are autorizatie pentru gratar de la primarie. Este posibil, chiar si cu legea 612 / 60cm sa aibe o autorizatie valabila pentru gratar ?
Va Multumesc !
Buna ziua.
Ma confrunt cu urmatoarea problema:
Un vecin, gard in gard cu mine, are construit un gratar foarte mare de tip barbeque langa/aproape lipit de gardul ce desparte cele doua propietati.
Acest lucru ma deranjeaza din mai multe puncte de vedere: In primul rand mirosul si fumul ce mereu are directia de la el spre mine, cosul fiind destul de jos, te afumi la greu.
Nu pot tine geamurile si usile deschise nici dupa ce termina gratarul, mirosul ramane inca cel putin cateva ore.
Am tot incercat sa discut cu el si nu am ajuns la nici o concluzie.
Am depus o reclamatie la Disciplina in Constructii si nu am rezolvat nimic, el a adus o declaratie notariala cu martor ca gratarul este construit de mai multi ani.
Cum pot sa procedez, cui sa ma adresez? Unde sa mai depun plangeri? Exista vreo lege care sa ma ajute?
Va multumesc !