avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Activitate bdm_jus

Activitate bdm_jus

AICI SCRIU CEI CARE VOR SA FIE UNITI...:P unii vor fi intotdeauna ghidati dupa principiile individualismului,pt ca naa cam asa merge treaba in tara asta si e pare ca se reflecta si in cele mai nesemnificative lucruri cum ar fi discutia pe acest forum
...au inceput deja discutiile,s-au adunat un oarecare numar de pagini si informatii totodata...nu inteleg de ce se dezbat astfel de probleme...cei care au deschis subiecte asemanatoare ori nu stiu sa citeasca ori nu s-au informat indeajuns incat sa-si dea seama ca deja se discuta,au inceput discutiile despre admitere INM 2009...fiecare scrie unde vrea....dar nu inteleg de ce sa-i lasam sa ne deranjeze pe cei care nu au aratat minimul de respect fata de acest subiect si acesta discutie,desi virtuala si au postat pur si simplu la intamplare sau au creat topicuri asupra unor probleme aflate deja in discutie ...probabil situatia a fost si este oarecum incerta si din cauza faptului ca se afla inca in curs de desfasurare admiterea INM 2008...
eu merg pe drumul asta...:P

Care ce a mai invatat?
ceva carti de grila?..in afara de cea a lui Viorel Voineag...care mai este recomandata
lucrurile au luat o intorsatura radicala pe forum...prea multe schimburi de replici fara sens...si in mod sigur nu la subiectul la care se refera titlul...mda...
as veni eu cu un subiect,referitor la intrebarile puse la interviu candidatilor,cele 2 care apar si pe forum:..

1.Ce faci daca esti in sedinta si esti anuntat ca un membru al familiei a avut un accident si se afla in coma?
2.Daca ai un prieten care are un prieten interlop,ai mai iesi cu el la suc?

...avand vedere ca notele la interviu nu au fost foarte mari,pentru unii chiar indeajuns de mici incat sa le spulbere visul...ma intreb la ce raspunsuri s-ar fi asteptat cei din comisie...cel putin la astea doua,sau daca mai stiti voi altele...
Voi ce ati fi raspuns si de ce pt ca oarecum tre sa constientizezi ca in fata ta e si un psiholog, care cred eu ca iti analizeaza si interpreteza fiecare cuvintel...
deci?...ce ati fi raspuns?
Magdan a scris:

Sunt foarte fericita in acest moment si vreau sa va povestesc din experienta mea,care sper sa va motiveze.
Sunt foarte aproape de a-mi implini visul de a fi magistrat, astept doar confirmarea oficiala.
Din 2003, de cand am terminat facultatea, perseverez an de an si de 4 ani in-coace m-am considerat cea mai ghinionista din lume, caci de fiecare data am facut peste 75 la grila, chiar 78 si nu se anulau niciodata intrebari care sa ma avantajeze.
Si iata ca anul acesta e anul meu, sunt foarte fericita si cred ca a meritat tot efortul meu.
Cartile dupa care am invatat sunt cele mentionate mai sus. In plus, am avut mereu sustinerea familiei mele, caci, intr-adevar trebuie sa renunti la multe lucruri ca sa ajungi magistrat.
Important e sa sti ce vrei si sa faci totul pentru asta!
Eu asta am vrut si am reusit!

Felicitari! si mult mult succes in continuare.multumim ca ne impartasesti din experianta ta,mi-ar facea sa ne mai povestesti ce se intampla si dupa ce vei incepe scoala la INM...Trebuie sa recunosc ca intr-adevar ai fost foarte ambitioasa incercand de 4 ori ma gandesc totusi cum de nu te-a incercat unele sentimente de renuntare,revolta,cadere psihica,lucruri pana la urma normale...Eu sunt in 4 de facultate,insa nu am mari sperante sa intru din prima dar mi-am propus de pe acum sa incerc de maxim 3 ori..probail anul urmator voi sta acasa sau voi da la master pregatindu-ma in acelasi timp pt concurs insa ma distruge gandul la ce voi face daca nu voi intra nici dupa aceea...Tu cu ai facut in cei 4 ani dupa ce ai terminat facultatea inafara de a invata pt INM?...ai mai avut alta activitate,un serviciu,ocupatie?...acum poate sunt usor pesimista insa trebuie sa ne gandim la amandoua variantele....
As vrea insa sa te intreb si sa imi raspunzi daca se poate la fel de sincer...ce anume crezi tu ca ti-au lipsit datile trecute can ai participat la concurs(lipsa de cunostinte,ambitie,determinare,neglijenta,nepricepere de a te pregati pt examen de genul asta...nu stiu ceva din toate astea ?) si ce anume crezi ca ai avut anul cesta in plus,bineinteles in afara de experienta care vrand nevrand ai gastigata participand de 4 ori...
oricum esti un exemplu pentru noi si iti doresc mult succes in continuare!
monica_907 eu zic sa ne zica cei care au mai incercat daca intr-adevar astia sunt autorii si cartile cele mai indicate...cei care au trecut de grila din ce au invatat?...toata lumea vorbeste de autorii acestia...
Răspuns la discuția ultima proba: interviul
amy22 ne poti spune te rog ceva mai concret,adica ce fel de intrebari ti s-au pus sau modul de abordare...pentru ceea ce vor sa verifice stie toata lumea,mai putin se stie mijlocul sau intrebarile prin care se doreste sa se afle atitudinea,moralitatea,etc...te rog daca poti sa zici ceva mai concret...

apropo! dar la interviu ce anume te intreaba,cum se abordeaza?...care a mai trecut prin asa ceva sau ce ati auzit?
Răspuns la discuția ultima proba: interviul
nu ne spune nimeni nimic?...cum a fost la interviu,ce fel de intrebari,ce anume se urmareste cu acest interviu...sa ne spuna cineva!
catcinemablue,sa inteleg ca tu ai participat si anul acesta la admitere INM?...ai trecut probele sau nu?..daca da cred ca ne-ar prinde bine sfatturile tale care de altfel vad ca ai inceput sa ni le dai,daca nu tot ai putea sa ne impartasesti din experienta ta si de ce nu mai incerci si anul urmator...toata lumea zice ca e foarte greu,nu contest asta caci in primul rand e foarte mult de invatat si vorba aia "ne cam batem joc de viata si de tinerete invatand"..dar mai groaznic este atunci cand nu reusesti.
Tu de cate ori ai incercat?
cred ca acest mijloc de comunicare ne-ar fi de un real folos tuturor care se gandesc sa participe la concursul de admitere INM 2009 si de aceea mi-ar face mare placere sa schimbam sfaturi,opinii,informatii,ganduri...orice idee intre noi,as cum vad ca au facut-o si cei care au participat la concursul din anul acesta...
Sunteti de acord cu mine?
Eu cel putin astept un sfat,o impresie si de la cei care se pregatesc pentru viitorul concurs dar mai ales de la cei care au trecut deja prin asta indiferent daca au reusit sau nu.M-ar ajuta foarte mult sa imi fac o idee ce se intampla in momentul examenului,si dupa reusita sau nereusita:((...
M-am hotarat sa particip si eu anul urmator,recunosc nu cu cele mai mari sperante,caci sunt in anul 4 de facultate si din cate am auzit,prea putini sunt aceia care reusesc din prima intr-ucat e nevoie de o pregatire foarte buna care necesita timp...Am inteles ca e de preferat sa se studieze din anumiti autori pentru reusita,asta tot de pe forum...Sunt multe de discutat si de aflat de aceea m-as bucura sa ne unim toti si sa comunicam intre noi..