avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate Mario's

Activitate Mario's

In momentul actual actele casei și terenului au fost trecute pe numele concubinei.exista posibilitiea să fiu trecut pe acte dacă nu suntem căsătoriți?se poate adăuga vreo clauză prin care să nu mă poată evacua?
Mulțumesc.pana in urmă cu puțin timp (o lună de zile) a fost proprietatea cumnatului terenul și automat și construcția (nu?) Dar am accesat un credit bancar in urma căruia au fost trecute actele pe numele concubinei.intelegerea mea cu ea a fost să ne căsătorim și ulterior sa se facă schimbarea actelor.situatia a fost de așa natura încât nu s&a putut realiza căsătoria.....cu precizarea că de aproximativ 5 ani suntem împreună iar de 3 ani locuim împreună în casa respectivă.....

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună dimineața!
Depinde daca casa respectiva este și pe numele dvs., adică este cumpărată în timpul concubinajului! In acest caz, da, aveți dreptul dvs. pe casa; in caz contrar, daca casă este pe numele partenerului, nu, nu moșteniți nimic, copilul moștenește tot ce a fost a partenerului dvs.!
Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti


Trăiesc în concubinaj și avem un copil.in cazul decesului concubinei am drept asupra casei sau neamurile sunt îndreptățite să moștenească?.... aștept cu interes răspunsul