avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 777 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Trăiesc în concubinaj și avem un copil. În cazul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Trăiesc în concubinaj și avem un copil. În cazul decesului ...

Trăiesc în concubinaj și avem un copil.in cazul decesului concubinei am drept asupra casei sau neamurile sunt îndreptățite să moștenească?.... aștept cu interes răspunsul
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
copilul mosteneste tot, dvs nimic ( daca nu va lasa ceva prin testament)
Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Noiembrie 2021
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună dimineața!
Depinde daca casa respectiva este și pe numele dvs., adică este cumpărată în timpul concubinajului! In acest caz, da, aveți dreptul dvs. pe casa; in caz contrar, daca casă este pe numele partenerului, nu, nu moșteniți nimic, copilul moștenește tot ce a fost a partenerului dvs.!
Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti
Mulțumesc.pana in urmă cu puțin timp (o lună de zile) a fost proprietatea cumnatului terenul și automat și construcția (nu?) Dar am accesat un credit bancar in urma căruia au fost trecute actele pe numele concubinei.intelegerea mea cu ea a fost să ne căsătorim și ulterior sa se facă schimbarea actelor.situatia a fost de așa natura încât nu s&a putut realiza căsătoria.....cu precizarea că de aproximativ 5 ani suntem împreună iar de 3 ani locuim împreună în casa respectivă.....

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună dimineața!
Depinde daca casa respectiva este și pe numele dvs., adică este cumpărată în timpul concubinajului! In acest caz, da, aveți dreptul dvs. pe casa; in caz contrar, daca casă este pe numele partenerului, nu, nu moșteniți nimic, copilul moștenește tot ce a fost a partenerului dvs.!
Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti


Ultima modificare: Sâmbătă, 6 Noiembrie 2021
Mario's, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bunurile dobândite în timpul concubinajului, ca în cazul dvs., sunt destul de greu de dovedit a fi realizate împreună! Câteodată este destul de greu și în cazul căsătoriei, dar în cazul concubinajului este și mai greu!!!
Așadar, ca să aveți și dvs. dreptul la casa ( intr-un eventual deces al concubinei dvs.!) casatoriti-va cu concubina dvs. actuala sau faceți acte și pe numele dvs.( ceea ce este cam greu, având în vedere că s-au accesat un credit bancar PTR. cumpărarea casei respective)! Va poate face și un drept de habitație viageră( veți avea doar drept de folosință, nu un drept de proprietate cât veți trăi) sau testament( se poate revoca între timp....deci nicio variantă prea sigura pentru aceste ultime 2 variante!
In momentul actual actele casei și terenului au fost trecute pe numele concubinei.exista posibilitiea să fiu trecut pe acte dacă nu suntem căsătoriți?se poate adăuga vreo clauză prin care să nu mă poată evacua?
Ultima modificare: Marți, 16 Noiembrie 2021
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Probleme cu concubinul apartament pe numele meu, concubinul vrea ... georgetteivonna georgetteivonna Probleme cu concubinul Apartament pe numele meu, concubinul vrea sa fie sigur ca daca mor eu inainte, fiica mea nu-l da afara din casa. Ce ma sfatuiti sa ... (vezi toată discuția)
Concubinaj-mostenire elena si ion sunt casatoriti, au doi copii ... Para81 Para81 Concubinaj-mostenire Elena si Ion sunt casatoriti, au doi copii Irina si Paul. Din diferite motive se despart dar nu divorteaza! Ion traieste de cca. 20 de ... (vezi toată discuția)
Doua persoane locuiesc împreună 38 de ani,dar nu sunt căsătoriți.nu ... adrianadeutsch adrianadeutsch Doua persoane locuiesc împreună 38 de ani,dar nu sunt căsătoriți.Nu au copii împreună doar el având un copil din prima căsătorie. Locuință in ... (vezi toată discuția)