avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu concubinul Apartament pe numele meu, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu concubinul Apartament pe numele meu, concubinul vrea ...

Probleme cu concubinul

Apartament pe numele meu, concubinul vrea sa fie sigur ca daca mor eu inainte, fiica mea nu-l da afara din casa. Ce ma sfatuiti sa fac? Care este cea mai sigura si ieftina cale de a rezolva legal aceasta problema?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:06, 24 August 2022
Va puteti casatori. El dobandeste drepturile sotului supravietuitor in caz de deces implicit dreptul asupra casei
Va multumesc pentru raspuns, imi puteti spune va rog frumos cat mosteneste din casa, care sunt drepturile sotului supravietuitor avand in vedere situatia prezentata de mine!
In caz de deces 1/4 cota sotului supravietuitor - 3/4 copilul, In caz de divort, apartamentul nu va fi partajabil (adica nu se va imparti cu celallat sot) fiind proprietatea dv dobandita inainte de casatorie. Indiferent daca a contribuit sau nu cu ceva, daca va casatoriti, in caz de deces el va mosteni in procentul mentionat.
Ultima modificare: Miercuri, 17 August 2022
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
a contribuit cu ceva? de cat timp sunteti concubini ?
Suntem impreuna de mai bine de 20 de ani

Alte discuții în legătură

Mosteniri treidecinci treidecinci Traiesc cu o femeie cu care nu sunt casatorit. Care este procedura - 100% sigura - ca dupa decesul meu ea sa poata continua sa traiasca in locuinta urmand ca ... (vezi toată discuția)