Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara Detin un apartament dinaintea casatoriei cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara Detin un apartament dinaintea casatoriei cu actuala ...

Buna seara
Detin un apartament dinaintea casatoriei cu actuala sotie. Cu actuala sotie nu am copii, dar am un fiu dintr-o alta casnicie. In caz de decesul meu, doresc sa stiu daca sotia mea mosteneste locuinta sau ce pot face incat sa poata ramane in locuinta in caz de moartea mea
Va multumesc
La decesul dvs, soția va moșteni 1/4, iar fiul dvs 3/4.
Deci, oricum va fi coproprietara pe apartament și beneficiază de un drept de abitatie, în temeiul legii.
Art. 973 Cod civil
(1) Soţul supravieţuitor care nu este titular al niciunui drept real de a folosi o altă locuinţă corespunzătoare nevoilor sale beneficiază de un drept de abitaţie asupra casei în care a locuit până la data deschiderii moştenirii, dacă această casă face parte din bunurile moştenirii.
(2) Dreptul de abitaţie este gratuit, inalienabil şi insesizabil.

Nu trebuie sa faceți nimic.
Drept de uzufruct viager
Dă dreptul persoanei înscrise de către proprietar,de a beneficia de toate drepturile asupra locuinței,pe toată durata vieții
@raluk0207
Pai si dupa ce se deschide mostenirea ce se intampla? Avand cota minoritara este posibil sa fie evacuata...
Se intampla:
Art.1126 Cod civil (1) Sunt moştenitori sezinari soţul supravieţuitor, descendenţii şi ascendenţii privilegiaţi, iar în lipsa acestora, colateralii privilegiaţi.
(2) Până la atestarea calităţii de moştenitor prin certificatul de moştenitor sau hotărârea judecătorească, moştenitorii sezinari dobândesc de drept stăpânirea de fapt a moştenirii.

Art.636 Cod civil (1) Fiecare coproprietar are dreptul de a folosi bunul comun în măsura în care nu schimbă destinaţia şi nu aduce atingere drepturilor celorlalţi coproprietari.

Sa fie evacuata de catre cine si in baza carui temei legal?
faceti un testament prin care ii lasati sotiei dreptul de uzufruct si fiului nuda proprietate.
Daca nu veti face, femeia are drept de abitatie in calitate de sot supravietuitor, dar va dura pana la un eventual partaj intre fiu si ea.
gi-jane2, moderator