Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt căsătorită de 15 ani cu soțul meu care are un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt căsătorită de 15 ani cu soțul meu care are un băiat ...

Sunt căsătorită de 15 ani cu soțul meu care are un băiat dintr-o altă căsnicie. El a moștenit un imobil pe care noi doi l-am recondiționat și modernizat. Menționez ca eu am participat cu credite făcute pe numele meu în toți acești 15 ani. Eu nu am copii. Ce act am putea întocmi la notar pt că eu să am o protecție în caz de deces a soțului meu să nu fiu scoasă afară de băiatul lui?
Pai aveți deja o "protectie" prin faptul ca veți moșteni 1/4 în calitate de soție supraviețuitoare.
Iar în calitate de coproprietar, veti putea locui în imobil.
Ar mai putea să vă constituie un drept de uzufruct, prin act între vii sau prin testament (îi lasă fiului nuda proprietate și dvs. uzufructul).
Asta pana la un eventual partaj deci nu e cazul sa aștepte o astfel de protecție.
Cea mai buna solutie e sa ii constituie drept de uzufruct.

raluk0207 a scris:

Pai aveți deja o "protectie" prin faptul ca veți moșteni 1/4 în calitate de soție supraviețuitoare.
Iar în calitate de coproprietar, veti putea locui în imobil.

Chiar si la un partaj. Ori ia bunul, ori ia sulta.
In ambele variante, nu ramane pe drumuri.
pai de ce n-ar sta linistita si s-ar stresa cu un partaj? nu toti au bani de sulta is poate nu vrea sa se mute la batranete cu banii de pe 1/4 din casa.