Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doua persoane locuiesc împreună 38 de ani,dar nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doua persoane locuiesc împreună 38 de ani,dar nu sunt căsătoriți.Nu ...

Doua persoane locuiesc împreună 38 de ani,dar nu sunt căsătoriți.Nu au copii împreună doar el având un copil din prima căsătorie.
Locuință in care au stat fiind al bărbatului.
El decedează intre timp.
Întrebare ,ea persoană cu care a stat 38 de ani fara a fi căsătoriți are dreptul la moștenire?? Mulțumesc.
din pacate, nu.
concubinii, in lipsa unui testament, nu se mostenesc, indiferent de perioada cat au convietuit.
Doar sotii se mostenesc intre ei, nu și concubini, indiferent de durata relatiei de concubinaj.
In cazul prezentat de dvs, fiul defunctului este unicul moștenitor.
Era bine daca ii lasa concubinei un testament, chiar si olograf, pentru o parte din avere.
Nu. Masa succesorala după concubin va fi moștenită integral de copilul acestuia.
Iata ca in final, totuși ai nevoie de "o hartie", ca să fii fericit...
Mulțumesc frumos, același răspuns am bănuit si eu dar nu am fost sigură .
O sa - i spun doamnei.
O zi liniștită.
raluk0207 a scris:

Iata ca in final, totuși ai nevoie de "o hartie", ca să fii fericit...

Mare dreptate aveți. Sunt destui care rămân fericiți după decesul soțului/soției pentru că au moștenit ceva :)