avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Doua persoane locuiesc împreună 38 de ani,dar nu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Doua persoane locuiesc împreună 38 de ani,dar nu sunt căsătoriți.Nu ...

Doua persoane locuiesc împreună 38 de ani,dar nu sunt căsătoriți.Nu au copii împreună doar el având un copil din prima căsătorie.
Locuință in care au stat fiind al bărbatului.
El decedează intre timp.
Întrebare ,ea persoană cu care a stat 38 de ani fara a fi căsătoriți are dreptul la moștenire?? Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:34, 7 Noiembrie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
din pacate, nu.
concubinii, in lipsa unui testament, nu se mostenesc, indiferent de perioada cat au convietuit.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Doar sotii se mostenesc intre ei, nu și concubini, indiferent de durata relatiei de concubinaj.
In cazul prezentat de dvs, fiul defunctului este unicul moștenitor.
Era bine daca ii lasa concubinei un testament, chiar si olograf, pentru o parte din avere.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu. Masa succesorala după concubin va fi moștenită integral de copilul acestuia.
Iata ca in final, totuși ai nevoie de "o hartie", ca să fii fericit...
Mulțumesc frumos, același răspuns am bănuit si eu dar nu am fost sigură .
O sa - i spun doamnei.
O zi liniștită.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
raluk0207 a scris:


Iata ca in final, totuși ai nevoie de "o hartie", ca să fii fericit...

Mare dreptate aveți. Sunt destui care rămân fericiți după decesul soțului/soției pentru că au moștenit ceva :)

Alte discuții în legătură

Mostenire din concubinaj linnky linnky buna ziua. va rog, am o nedumerire...eu am trei case si doua masini proprietatea mea, si un copil din prima casatorie. in prezent traiesc in conclubinaj de 12 ... (vezi toată discuția)
Concubinaj-mostenire elena si ion sunt casatoriti, au doi copii ... Para81 Para81 Concubinaj-mostenire Elena si Ion sunt casatoriti, au doi copii Irina si Paul. Din diferite motive se despart dar nu divorteaza! Ion traieste de cca. 20 de ... (vezi toată discuția)
Legat de o viitoare mostenire . incerc sa explic detaliat o anumita ... gratiela26 gratiela26 Legat de o viitoare mostenire . Incerc sa explic detaliat o anumita situatie : Bunicul dupa tata, acum in varsta si cu probleme de sanatate , traieste cu ... (vezi toată discuția)