Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Concubinaj-mostenire Elena si Ion sunt casatoriti, au ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Concubinaj-mostenire Elena si Ion sunt casatoriti, au doi copii ...

Concubinaj-mostenire
Elena si Ion sunt casatoriti, au doi copii Irina si Paul. Din diferite motive se despart dar nu divorteaza! Ion traieste de cca. 20 de ani in concubinaj cu Maria in casa lui parinteasca, Elena traieste singura in apartamentul dobandit impreuna cu Ion dupa casatorie. Intrebarea este, in cazul decesului lui Ion sau Elena, Maria are vreun drept de mostenire fiind concubina, avand in vedere ca Elena si Ion nu sunt divortati legal? Si copii ce parte mostenesc?
din masa succesorala, adica din jumatatea ce ii apartine lui ion- din bunurile cumparate in timpul casatoriei, 1/4 mosteneste sotia si 3/4, copiii. In acelesi cote,se mosteneste si casa lui parinteasca.
Din pacate pt ea, , concubina nu are drept de mostenire
gi-jane2, moderator

Va multumesc pentru raspuns! Totusi daca prin testament o include ca mostenitoare si pe concubina, se poate ataca ulterior?
gi-jane2 a scris:

din masa succesorala, adica din jumatatea ce ii apartine lui ion- din bunurile cumparate in timpul casatoriei, 1/4 mosteneste sotia si 3/4, copiii. In acelesi cote,se mosteneste si casa lui parinteasca.
Din pacate pt ea, , concubina nu are drept de mostenire

o poate include, tine cont de rezerva succesorala a sotiei si a copiilor si restul lasa concubinei.
rezerva succesorala e de jumatate din cat ar mosteni restul, legal
spre ex, prin testament, poate lasa partea lui ce ap, nevestei si nuda proprietae de la casa parinteasca, copiilor si uzufruct pe casa parintesca, concubinei.
gi-jane2, moderator
Am inteles. Va multumesc mult.

gi-jane2 a scris:

o poate include, tine cont de rezerva succesorala a sotiei si a copiilor si restul lasa concubinei.
rezerva succesorala e de jumatate din cat ar mosteni restul, legal
spre ex, prin testament, poate lasa partea lui ce ap, nevestei si nuda proprietae de la casa parinteasca, copiilor si uzufruct pe casa parintesca, concubinei.