Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tatăl meu e într-o relație de concubinaj. Sunt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tatăl meu e într-o relație de concubinaj. Sunt copil unic, ce drepturi de moștenire avem eu și și concubina lui?

As dori sa stiu care sunt drepturile mele de mostenitor in situatia urmatoare:
Tatal si mama mea s-au despartit legal in urma cu 20 de ani.
Eu sunt singurul lor copil.
Dupa trei ani tatal meu a inceput sa traiasca in concubinaj cu o alta femeie mai tanara cu 15 ani ca el. Nu au acte de casatorie impreuna, doar traiesc in comun.
Tatal meu are mai multe conturi bancare si proprietati mobile si imobile acumulate in decursul ultimilor ani din activitatea firmei sale.
Intrebarea mea este : Ce drepturi de mostenire am eu ca copil unic si cat are mama vitrega (dar care este concubina, nu are acte de casatorie cu tatal meu)?
Dar daca prin testament tatal meu o sa-i lase unele proprietati? Sunt atacabile in instanta?
Multumesc anticipat.
Manuela Rășină, administrator
Concubinajul nu da drept la succesiune,chair daca face testament in favoarea concubinei il puteti ataca in instanta daca, va incalca rezerva succesorala.
Buna ziua,
Concubina tatalui nu are drepturi succesorale decat in limita cotitatii disponibile lasata prin testament.
Restul este de drept al dumneavoastra DUPA DECESUL TATALUI.
Atentie! Nimeni nu este obligat sa lase bunuri mostenire asa ca tatal dumneavoastra, in timpul vietii, poate sa-si instraineze toate bunurile fara ca dumneavoastra sa aveti vreun drept sa va opuneti legal.
După regulile moştenirii legale: dvs. (unic fiu) aveti 100% din moştenire, iar concubina nimic.
100% din cât, asta-i întrebarea.
Răspunsul corect este: ne lăsăm surprinşi.
Dacă se laudă careva că ştie să calculeze activul net al patrimoniului succesoral inainte de vreme (data decesului), să vă uitaţi la el de două ori.

Prin testament ar putea să-i lase jumătate din moştenire. Sau chiar pe toată, caz in care dvs. aţi putea cere reducţiunea testamentului (până la limita rezervei dvs. succesoarele care este de jumatate din moştenire).