avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tatăl meu e într-o relație de concubinaj. Sunt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tatăl meu e într-o relație de concubinaj. Sunt copil unic, ce drepturi de moștenire avem eu și și concubina lui?

As dori sa stiu care sunt drepturile mele de mostenitor in situatia urmatoare:
Tatal si mama mea s-au despartit legal in urma cu 20 de ani.
Eu sunt singurul lor copil.
Dupa trei ani tatal meu a inceput sa traiasca in concubinaj cu o alta femeie mai tanara cu 15 ani ca el. Nu au acte de casatorie impreuna, doar traiesc in comun.
Tatal meu are mai multe conturi bancare si proprietati mobile si imobile acumulate in decursul ultimilor ani din activitatea firmei sale.
Intrebarea mea este : Ce drepturi de mostenire am eu ca copil unic si cat are mama vitrega (dar care este concubina, nu are acte de casatorie cu tatal meu)?
Dar daca prin testament tatal meu o sa-i lase unele proprietati? Sunt atacabile in instanta?
Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Vineri, 15 Mai 2020
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 09:03, 1 Martie 2016
Concubinajul nu da drept la succesiune,chair daca face testament in favoarea concubinei il puteti ataca in instanta daca, va incalca rezerva succesorala.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Concubina tatalui nu are drepturi succesorale decat in limita cotitatii disponibile lasata prin testament.
Restul este de drept al dumneavoastra DUPA DECESUL TATALUI.
Atentie! Nimeni nu este obligat sa lase bunuri mostenire asa ca tatal dumneavoastra, in timpul vietii, poate sa-si instraineze toate bunurile fara ca dumneavoastra sa aveti vreun drept sa va opuneti legal.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
După regulile moştenirii legale: dvs. (unic fiu) aveti 100% din moştenire, iar concubina nimic.
100% din cât, asta-i întrebarea.
Răspunsul corect este: ne lăsăm surprinşi.
Dacă se laudă careva că ştie să calculeze activul net al patrimoniului succesoral inainte de vreme (data decesului), să vă uitaţi la el de două ori.

Prin testament ar putea să-i lase jumătate din moştenire. Sau chiar pe toată, caz in care dvs. aţi putea cere reducţiunea testamentului (până la limita rezervei dvs. succesoarele care este de jumatate din moştenire).



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire testament duadum duadum Buna ziua. Tatal meu vrea sa faca un testament prin care toate proprietatile lui ii sunt lasate copilului meu, minor ( 2 ani). Este posibil asa ceva, cum se ... (vezi toată discuția)
Concubinaj-mostenire elena si ion sunt casatoriti, au doi copii ... Para81 Para81 Concubinaj-mostenire Elena si Ion sunt casatoriti, au doi copii Irina si Paul. Din diferite motive se despart dar nu divorteaza! Ion traieste de cca. 20 de ... (vezi toată discuția)
Mama concubinei are drept la moștenire dacă există testament ? Ramona rbd Ramona rbd Unchiul meu a trăit în concubinaj 20 de ani. În urma cu un an ea a decedat lăsând în urmă un testament. Casa e trecută pe amândoi și mai are ea un ... (vezi toată discuția)