avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1818 soluții astăzi
Forum Activitate Inside

Activitate Inside

Răspuns la discuția casatoria cu un cetatean musulman
Multumesc mult pentru informatii si sfaturi. Sunteti oricum mult mai indreptatit/a decat mine . Din cate stiu eu, nici ea si nici avocatul nu au pierdut vreun termen, adica s-au prezentat de fiecare data. Cat despre plata, aici iar este un aspect ...ciudatel. Pana acum avocatul nu i-a taiat nici o factura cu prest de serviciu, cu onorariul. A spus ca o sa plateasca tot la sfarsit. Un alt aspect care o inspaimanta pe prietena mea. De asta e si hotarata sa renunte. Eu nu mai stiu care sunt preturile, dar logic , dupa 3 ani de asistenta, chiar cu doar 2 termene pe an, pt o procedura simpla , din partea mea ( eu am trecut printr-un divort in 1995 , cu un roman, 2 minori, partaj, etc , si intr-un an am fost "terminata" ) ..cred ca totusi o sa o coste destul. Sincer nu stiu ce sa mai spun, si ce sa o sfatuiesc...oricum "nota de plata" de la avocat oricum o sa vina si cu si fara suspendare ....
Cu stima

PS : binenteles ca a cerut revenirea la numele anterior. In fapt este singura ei doleanta in acest dosar de divort.
Răspuns la discuția casatoria cu un cetatean musulman
Din pacate au trecut deja 3 ani si se afla in acelasi punct, doar mai saraca .
Ceea ce mie mi se pare ilogic este partea de "protectie" ...Adica ea trebuie sa indatoreze ca sa reuseasca ??? Sa inteleg ca altii care nu au nici cat a avut ea , nu au nicio sansa. Raman" legati pe vecie" . Total anapoda, dar nu surprinzator !
Pentru curiozitatea mea ...Ati spus ceva despre suspendare ...ce implica ? Ma refer ca perioada si costuri ? Pentru ca eu raman la parerea mea, ca ...cu tot respectul pentru bransa, vinovat este avocatul . Daca gresesc, imi cer scuze. Nu am generalizat.
Cu stima
Răspuns la discuția casatoria cu un cetatean musulman
Revin. Actele traduse la adresa lui din Iran au fost trimise de 4 sau 5 ori pana acum , prin Ministerul de Justitie . Au fost trimise de fiecare data , citatia , certif de casatorie si actiunea. Astea le traduce mereu . Si le depune uarasi la dosar . Dupa care se asteapta luni de zile si la termen, procedura nu este indeplinita.
Cu Posta Romana nici nu s-a pus problema, iar la proba cu martori nu s-a ajuns . Asta chiar nu inteleg...Pana cand trimitem si amanam ???? Cel putin pentru mine nu are sens .
Cu stima
Răspuns la discuția casatoria cu un cetatean musulman
Asta am spus si eu si asta nu inteleg nici eu. Ceea ce stiu sigur este ca nu a vut nevoie de martori pana cum , pentru acea "procedura cu strainatatea " nu a fost indeplinita. Acum a spus , ca trebuie sa traduca iar citatia sau ceva de genul asta si sa o trimita iar cu actele, la adresa lui din Iran , cea care a fost declarata de el , in actele lui la casatorie. Ea spune ca pana ce actele trimise acolo nu se intorc semnate ca au fost primite sau ma rog aduse la cunostinta , ea nu poate inainta. Sincera sa fiu , mi se pare o aberatie.
Nu stiu prin ce metodologie se transmit aceste acte si ce costuri implica , dar spre informarea mea personala , niste acte trimise prin curier rapid costa in jur de 100 € in zona III- zona Iran. Ea plateste la fiecare termen milioane si termenele sunt la 4-6 luni, cam asa. Ma depaseste....
Daca sunteti dragut sa imi spuneti exact xe ar trebui sa o intreb , poate pot sa o ajut ? Chiar imi pare rau de atatia nervi si bani aruncati , ca sa nu mai pun ca personal nu inteleg absurdul situatiei.
Cu multa stima
Răspuns la discuția casatoria cu un cetatean musulman
Revin cu mare placere....Ce stiu sigur este : casatorie in Romania, incheiata in Bucuresti. Divortul ea la inceput ...el se crede ca ar fi in Iran, ca acolo a plecat acum 9 ani si nu s-a mai intors,
Pana acum ea se pare ca nu a avut sansa sa dovedeasca nimic, pentru ca la fiecare termen avut s.a intors spunand ceva despre o procedura neindeplinita si ca o ia de la capat. iar tradus, legalizat sau ma rog ii zice avocatul sa faca. acum am inteles ca era disperata ca tre sa cheltuiasca iar nu stiu cate sute de roni sa trimita iar hartiile , care am senzatia ca sunt aceleasi. Si üentru asta e dispusa sa renunte pt ca nu mai are de unde. Plus ca trebuie sa plateasca si avocatul, neplatit de 3 ani.
Multumesc anticipat pt orice ajutor.
Răspuns la discuția casatoria cu un cetatean musulman
Poate nu are o legatura directa cu tema subiectului, dar mi s-a parut cel mai apropiat de probelma pe care vreau sa o expun .
Prietena mea a incheiat o casatorie cu un cetatean iranian in anul 1999. In anul 2000, cetateanul a plecat in Iran si nu s-a mai intors. Acum 3 ani dupa multe insistente din partea noastra a inaintat actele de divort. Mentionez ca nu exista copii, nu exista masa comuna .
Din 2006 pana astazi a avut mai multe termene , nesolutionate cu nimic din lipsa de procedura cu strainatatea. Pana acum a cheltuit mai mult de 20 mil lei vechi numai pentru traduceri, legalizari si declaratii pe la notariat. Si inca nu a platit avocatul. Adik asta urmeaza sa o faca. SI nimic.... Practic acum este in imposibilitate de a mai continua pentru ca nu mai are bani. Vreau sa isi intrebe avocatul cat o costa si sa renunte.
E posibil asa ceva ??? Adik , nu inteleg ....ea trebuie sa plateasca pana cand ? Adresa la care se trimit acrele este adresa specificata de "cetatean" in declarata aia de la casatorie, ca fiind adresa lui din Iran. Sa intelg ca daca el nu mai locuieste acolo, sau nu vrea sa primeasca acte sau cum o fii ....ea nu are nici o sansa sa divorteze ? Adica nu exista o limita de timp ???
Cu multa stima
Răspuns la discuția Adresa de email furata
< 2. Daca a "spart" parola de e-mail a sotului ei, proba este obtinuta ilegal si, din cate cunosct eu, nici in Germania nu se pot folosi probe obtinute ilegal. Ar trebui sa va interesati.>

Asta am aflat-o deja. Judecatorul nu a luat in considerare nici un mail .Chiar a sfatuit-o sa le scoata de la dosar , sa nu isi inrautateasca situatia.
Ce ma deranjeaza pe mine este faptul ca cu titlu total gratuit mi-a facut publica toata corespondenta, inclusiv date despre copiii si familia mea, prieteni , etc. Din pacate in zona Köln-ului unde locuiesc nu am gasit un avocat de origine romana.
M-am gandit ca fiind cetatean roman , ma pot adresa justitiei din tara mea si chiar daca nu am castig de cauza sa o fac sa scoata niste bani din buzunar si sa ne viziteze tara. Aveam in cap ceva cu...procedura cu strainatatea...
Suna cam rautacios, dar "hartuita" de ani de zile , mail-urile astea au devenit "picatura chinezeasca ".
Oricum, va multumesc inca o data pentru amabilitatea de a-mi raspunde.
Răspuns la discuția Adresa de email furata
Buna ziua,
sper ca sunt in sectiunea buna pentru problema pe care o am.
Sunt cetatean roman, dar 6 luni pe an traiesc in Germania. Mai mult ca sigur ce urmeaza va va lasa un iz de telenovela ..."but, shits happent ". Ca sa fiu scurta, in urma cu 4 ani am cunoscut un barbat de cetatenie germana .Dupa o relatie de aproape 8 luni, ne-am mutat impreuna. Din acest moment fosta sotie a inceput sa ma urmareasca , trece cu masina de cateva ori prin fata casei si tot asa. Asta de 3 ani si jumatate. Am depus o plangere de stalking la politie dar dureaza ingrozitor. Nu asta este insa problema. Problema este ca nu stim cand fosta sotie a spart casuta de mail a partenerului meu , a printat toate mail-urile trimise de mine catre el, la inceputul relatiei noastre, in perioada dec 2004-mart 2005 si datorita faptului ca in cateva mail-uri au fost niste oferte de afaceri cu Romania ( care nu s-au concretizat) l-a dat in judecata pentru marirea pensiei de intretinere si i-a facut o plangere la fisc , cum ca ar avea afaceri in Romania nedeclarate si face bani negri. Probele ei sunt mail-urile mele catre el.
Intrebarea mea e simpla : Fiind cetatean roman o pot actiona in judecata in Romania pentru faptul ca imi foloseste mail-urile private ??? Este legal ??? Ce ma sfatuiti ? Cam cat costa ? Mentionez ca in Romania locuiesc in Bucuresti sector 4. De ce as prefera Romania ? Pentru ca inca am un handicap al necunoasterii perfecte a lb germane.
Multumiri anticipate