avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate LoLoZaurusRobert

Activitate LoLoZaurusRobert

Răspuns la discuția Pensie alimentara !
Eu primeam pensie alimentara de la tatal meu care este pensionar. Pensia o primeam de la casa de pensii in urma unei hotarari judecatoresti. Am inteles ca tatal meu a facut o cerere de sistare a pensiei alimentare direct la casa de pensii. Sistarea s-a facut fara sa fiu instiintat. Faptul ca mi-a fost sistata pensia printr-o simpla cerere a tatalui si faptul ca nu am fost instiintat este legal ?

Si daca nu ce trebuie sa fac ca functionarul care a sistat pensia si tatal meu sa dea socoteala pentru aceasta ilegalitate ?
Răspuns la discuția Pensie alimentara !
AVLIL a scris:

Pensia de intretiere se suspenda automat la majorat. Ca ea se platea in baza unei hotarari care spunea "pana la majoratul minorului"... :)
Cand esti nascut? In octombrie? :whistle:



Eu am 20 de ani deci sigur nu a fost de la majorat. Ma intreb insa cine a putut sa o intrerupa fara interventia tatalui meu [el spune ca nu a intervenit] si cum de eu nu am fost instiintat. Aceste doua lucruri ma framanta sincer doamnelor si domnilor avocati. Stiti cumva cum s-ar fi putut intampla asa ceva ? Poate cineva sa imi intrerupa din oficiu pensia dupa terminarea liceului si unde a-si putea sa ma informez in legatura cu aceasta intrerupere ?

Data post: Joi, 18 Septembrie 2008, 00:33
Subiect: RE: Pensie alimentara !


florentina albu a scris:
Codul Familiei, art. 86 - 96, obligatia legala de intretinere.
Pensia de intretinere nu e datorata pe perioada de intrerupere a studiilor, dar e datorata dupa perioada de intrerupere, la reluarea studiilor, tot pana la 26 ani cel mult.Conditia este sa o solicitati prin instanta. Obligatia de intretinere subzista pana la varsta de 26 de ani cu conditia ca persoana sa nu poata sa se intretina singura.


Doamna avocat tinand cont ca sunt la o facultate de zi cu plata vreau sa stiu daca lucrez mai pot primi pensie alimentara ? Pensia ar fi oricum mica [200 lei] iar salariul pe care il am este de 450 lei. Practic nu imi acopera cheltuielile si de asta vreau sa si lucrez.
Răspuns la discuția Pensie alimentara !
Pana anul trecut tatal meu mi-a platit pensia alimentara. Dupa ce am terminat liceul eu nu am mai primit pensia alimentara si nu am fost si nici intr-o forma de invatamant. Dat fiind faptul ca nu aveam cu ce sa ma intretin m-am angajat la o firma cu salariul minim pe economie. Anul acesta am, intrat la facultate de stat la zi cu plata.

Intrebarea mea este : tatal meu mai e obligat sa imi plateasca pensia alimentara in cazul in care eu imi mentin serviciul in aceasta firma tinand cont ca si facultatea e cu plata si in acest caz nevoiele mele sunt mai mari ?
Răspuns la discuția Pensie alimentara !
Va salut pe domni si sarut mana la doamne.
A-si avea si eu o problema si a-si dori sa mi-o expun desi vad ca sunteti asaltati de o groaza de situatii.

Anul trecut am terminat liceul , am dat la facultate si am luat dar am renuntat deoarece doream sa dau la politia de frontiera si imi trebuia diploma de bacalaureat in original. Nu am intrat nici la politia de frontiera si astfel am ramas si fara locul de la facultate.
Parintii mei sunt divortati din anul 2004 [tatal meu e pensionar] si pana anul trecut in luna Octombrie am primit pensie alimentara de la tatal meu [eu locuiesc cu mama]. Din luna Octombrie nu am mai primit pensia, iar tatal meu sustine ca nu a facut nici un demers in acest sens. Va intreb : daca putea sista cineva pensia fara nici o cerere[adica din oficiu] si fara nici o instiintare a mea.
Acum sunt student la o facultate de stat la zi cu plata. Sunt angajat la o firma cu salariul minim pe economie si doresc sa va intreb daca mai am dreptul la pensie alimentara in acest caz tinand cont ca sunt la o facultate cu plata si salariul minim pe economie nu imi acopera nevoile personale.