avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Activitate ioana_oana

Activitate ioana_oana

Răspuns la discuția Plangere penala
A mai aparut o ,,micuta" problema.....Fostul meu sot a venit sa ia copilul, in ziua de vizita (prima sambata din luna). Dar nu a mai vrut sa semneze procesul verbal pe care l-am facut pt a justifica faptul ca si-a exercitat dreptul de vizita (precizez ca un astfel de proces verbal mi-a folosit drept proba in favorea mea, atunci cand m-a acuzat nejustificat ca l-am impiedicat sa ia copilul in mod repetat). Am chemat 2 vecini si am incheiat un proces-verbal prin care am specificat faptul ca tatal a luat copilul fara a preciza adresa la care il duce si ca a refuzat sa semneze respectivul proces verbal. La randul sau, fostul sot a avut 1 martor pe care nu-l cunosteam si habar nu am care a fost scopul prezentei lui acolo (nici macar nu a avut bunul simt sa se prezinte). Cand mi-a inapoiat copilul m-a amenintat si mi-a adresat fel de fel de injurii, chiar de fata cu copilul. Mi-e teama sa nu intocmeasca si el un proces verbal prin care sa spuna ca de fapt nu i-am dat copilul. Astfel el ar avea un proces verbal in care ar spune una si ar proba cu martori care ar sustine o minciuna, iar eu as avea un proces verbal in care as sustine contrariul. Ce pot face in aceasta situatie?
Răspuns la discuția Plangere penala
Am mers la sectia de politie, am dat declaratie si am depus tot ceea ce trebuia. Probleme prea mari nu am intampinat, desi d-l politist a tot incercat sa ma intimideze....dar cred ca asta face parte din meseria de politist...:sorry: .
Problema e ca acum doresc eu sa fac ceva in legatura cu situatia creata de fostul sot, ca sa ma asigur ca nu o sa se mai repete. Nu mai vreau sa ma mai trezesc cu tot felul de plangeri nejustificate. Nu am timp de plimbari pe la politie. Va rog sa-mi spuneti daca exista vreo modalitate de a-i deschide un proces....Cred ca asta l-ar lecui alta data sa ma mai sicaneze.
Răspuns la discuția Plangere penala
Despre o mediere nu poate fi vorba, relatiile cu tatal copilului nu sunt tocmai cordiale si in niciun caz nu am outea ajunge la o intelegere nici macar cu ajutorul uniu mediator.
Asa ca voi merge la politie cu dovezile pe care le am si voi incerca sa lamuresc situatia.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Plangere penala
I-am comunicat adresa printr-o notificare scrisa, trimisa prin serviciile postale cu confirmare de primire.Evident, am confirmarea ca a primit respectiva notificare. Mai mult, i-am trimis si sms-uri in carei-am comunicat ulterior adresa pt ca am crezut ca a pierdut hartia prin care ii comunicasem unde sa ne gaseasca.
Nu stiu ce pot face in continuare
Va rog, dati-mi un sfat....Multumesc anticipat!
Discuție Plangere penala
Am un copil de 3 ani si jumatate care mi-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila. Tatal are drept de vizitare in prima si a treia sapt din luna. La inceputul acestei veri m-am mutat temporar la actualul meu sot si i-am comunicat tatalui copilului noua adresa la care poate veni sa-si vada copilul. Din pacate tatal nu vrea sa recunoasca ca a stiut adresa la care ne-am mutat. Mai mult, m-am trezit si cu o plangere penala la politie, cum ca nu as fi respectat hotararea judecatoreasca. Ce pot face in acest caz?