avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate Errin40

Activitate Errin40

Ieri am fost implicată intr-un accident rutier. Strada pe care mergeam s-a intersectat din dreapta cu o strada fără indicatoare rutiere ,nici eu neavând in acel loc indicator. Eu aveam 35km/ora, m-am asigurat din dreapta , și aveam timp sa trec dar cel care venea a intrat in intersecție uitându-se in partea dreapta ,fără semnal și virând in stânga,m-a lovit in dreapta spate iar din izbitură , am ricoșat in dreapta imediat dupa intersecție, in mașinile parcate , avariind spatele primei mașini iar la a doua din fata acesteia portbagajul s-a deschis și nu se mai închidea, fără alte semne. Am fost la poliție cu mașina pe platforma și clar sunt vinovata ca nu am anticipat ca baiatul nu ma vede ca trec , după cum a și spus de altfel, In acest caz asigurarea mea cum ma ajuta cu mașinile avariate?Mentionez ca totul este înregistrat pe camera.
In luna februarie , patroana unei gradinite private mi-a propus sa ocup o functie in gradinita ei ,avand nevoie de pregatirea si vechimea mea in domeniu, pentru a primi acreditare de functionare.Am discutat verbal termenii si le-am dat copii dupa actele mele de studii ,urmand ca dupa ce va intocmii contractul si evident dupa ce ii studiam clauzele, sa ne intalnim si sa semnam .A doua zi am primit acel contract dar continand si clauze care nu au fost aduse in discutie , am refuzat aceasta colaborare dandu-le mesaj. Astazi verificand situatia contributiei la Anaf am descoperit ca sunt angajata acelei institutii de 9 luni , fara ca eu sa semnez niciun contract . Cum trebuie sa procedez in aceasta situatie? Reclamatie politie? Itm? Aracip si Inspectorat scolar?Va multumesc!