avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1597 soluții astăzi
Forum Activitate gini

Activitate gini

In cazul unui control ce se poate intampla ?Contractul initial nu a fost reziliat dar s-a incheiat un nou contract cu aceiasi firma,acelasi produs dar la alt pret?
Ar fi legal sa fac refuz de viza C.F.P.(cu toate ca stiu ce repercursiuni are refuzul de viza).
Termenul de mentinere a pretului a expirat(90 zile).
Intrebarea mea este:daca contractul initial a fost incheiat pana la sfarsitul anului,nu trebuie reziliat contractul si apoi organizata o alta licitatie?Cu toate ca era normal sa se mearga pe act aditional.
Contractul vechi nu a fost reziliat,iar achizitia la noul pret s-a facut prin negociere fara publicarea prealabila a unui anunt.
Achizitia este peste 10000 euro.
Este legal sa inchei un contract de furnizare produse cu aceiasi firma cu care ai avut initial incheiat un contract pe aceleasi produse,dar la care firma nu mai poate respecta pretul din contractul initial ?(institutie bugetara)
Răspuns la discuția salarizare studii superioare
Sper ca se va gasi cadru legal.
Va multumesc.
Răspuns la discuția salarizare studii superioare
Sarcinile de serviciu din fisa postului pentru un sef serviciu sunt de economist.
Daca am ocupat acest post timp de 5 ani nu vad de ce nu se poate considera vechime in specialitate.
Insist,pentru ca trebuie sa fie reglementata aceasta situatie undeva.Are logica.
Răspuns la discuția salarizare studii superioare
Am diploma de licenta si 5 ani vechime in specialitate(din total vechime de 19 ani, ultimii 5 ani sunt pe post de sef serviciu contabilitate).Ceea ce nu pot lamuri este ce se intelege prin "vechime in specialitate"?vechime in functie economica sau vechime ca economist?
Daca ar putea cineva sa imi spuna un articol de lege s-ar face lumina in cazul meu.
Va multumesc.
Răspuns la discuția salarizare studii superioare
Dupa aplicarea procentului de 20%asupra salariului de incadrare avut reiese un salariu de 1016 RON.Cu acest salariu ma incadrez in toate cele trei grade profesionale(II,I,IA).ESTE PRECIZAT UNDEVA FAPTUL CA INCADRAREA SE FACE LA GRADUL PROFESIONAL CEL MAI MIC?
MULTUMESC.
Răspuns la discuția salarizare studii superioare
Nimeni nu a mai intampinat aceasta problema?
Răspuns la discuția salarizare studii superioare
Mie mi s-a spus de la serviciul resurse umane ca voi fi incadrata pe economist II si v-a trebui sa sustin examen.Cu o vechime de 19 ani ca si contabil nu mi se pare normal sa fiu incadrata pe economist II si sa sustin si un examen.Undeva cred ca le scapa ceva.
Ce parere aveti?
Eu sunt de acord sa sustin un examen dar gradul profesional sa fie IA.